Трикови за боље памћење
Пратите нас
Добра и уравнотежена исхрана неопходна је за добро памћење, али постоји још неколико фактора који повољно утичу на здравље мозга.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Памћење је ментална активност којом се присећамо информација које смо већ искусили или научили у прошлости.
То је сложен систем који се базира на многим можданим процесима и кључан је део нашег живота. Зато је врло важно здравље нашег мозга и рад на томе како бисмо побољшали памћење. У томе нам може помоћи неколико једноставних техника и навика, преноси Телеграф.рс.
1. Пажљиво бирајте храну
Храна богата незасићеним масним киселинама, витаминима Ц, А, Е и Д , као и минералима и влакнима требало би да буде део свакодневног јеловника.
Уведите чешће у исхрану намирнице попут рибе, лука, тамног поврћа и бобичастог воћа. Препоручљиво је избегавати претерани унос хране с високим процентом рафинисаног шећера и смањити унос алкохола.
2. Користите омега-3 додатке
Омега-3 масне киселине су важне за когнитивне функције и побољшање памћења, посебно ЕПА и ДХА, а то су омега-3 масне киселине које се првенствено налазе у рибама и алгама.
Показало се да конзумација адекватних количина омега-3 помаже когнитивном здрављу, као и да посебно ДХА (са или без ЕПА) побољшава радну меморију, јача општу неуропротекцију, повећава проток крви у мозгу и још много тога.
3. Будите активни и вежбајте
Вежбање је лек за тело и мозак. Студије су показале да физичка активност повећава белу и сиву масу у мозгу. Сива маса је одговорна за већину процеса који се одвијају у мозгу, док је бела више укључена у комуникацију унутар мозга и између мозга и кичмене мождине, а све је то важно за функцију памћења.
Физичка активност повећава ниво кисеоника у мозгу и смањује ризик од болести које могу довести до губитка памћења, дијабетеса и кардиоваскуларних болести.
4. Опуштање
Опуштање уз лагане шетње у природи побољшава функције мозга. Осим тога, повећава сиву масу у мозгу и помаже побољшање памћења и учења.
5. Не заборавите на сан
Довољно спавања кључно је за учење и одржавање доброг памћења. Када спавамо, повећавају се и наша креативност и концентрација, што такође повољно утиче и на памћење. Препоручљиво је придржавати се распореда спавања тако да устајемо и одлазимо у кревет сваки дан у исто време, чак и викендом и празницима.