Демаркација границе извршена је педесетих година прошлог века, а Пољска и тадашња Чехословачка, обе део комунистичког блока биле су у спору око неких територија. Варшава сматра да није добила правичан део територије и жели надокнаду у виду компензације од 368,44 хектара, пише пољски лист Жечпосполита, а преноси РТ.
Јарослав Крајевски, посланик владајуће пољске партије Право и правда, рекао је за лист да је Пољска била у праву што је одбила понуду Прага 2005. да се спорно питање реши новцем.
Пољска и Чешка споре се око дела територије у Тешинској Силесији (Шлезији), коју су поделиле након распада Аустро-Угарске двадесетих година прошлог века. Са друге стране, Варшава се није либила да 1938, након што су немачке трупе умарширале у Чешку, заузме Заолзије, које је до тада било у саставу Чехословачке.
Након пораза нацистичке Немачке, Пољска је ову територију вратила Чехословачкој, а 1958. потписан је споразум којим се потврђује гранична линија између две земље која важи до данас.
Ово није једина акција Варшаве према суседима - пољска влада је прошле недеље објавила да ће тужити Немачку за ратну одштету из II светског рата у износу од 1,3 трилиона долара - сума је објављена 1. септембра ове године на годишњицу немачке агресије на Пољску.
Питање ратне одштете већ годинама нарушава немачко-пољске односе; Берлин је више пута изјављивао да је то питање за њега затворено. Међутим, пољска влада инсистира на њему тврдећи да је одштета исплаћена након рата исувише мала и да ју је Варшава прихватила само због притиска из СССР-а.