„Управо би Украјинци требало да одреде услове за окончање сукоба“, навео је он.
Шеф европске дипломатије је признао да постоји могућност да се конфлик настави још неко дуже време и додао да позива Европску унију да појача подршку Украјини и да задовољи њене војне и економске захтеве. Напоменуо је да је Европски фонд први пут од свог оснивања финансирао војну помоћ држави у којој се сукоб одвија.
Дотакао се и антируских санкција, напомињући, да су оне омогућиле Европи да се ослободи енергетске и економске зависности од Русије која је претила независности и безбедности европских земаља.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.