У последње време, Вашингтон, Лондон и Брисел активно испоручују украјинским војницима како противрадарске и протибродске ракете, тако и савремену артиљерију. Међу најпознатијим западним оружјем којим увелико рукују украјинске Оружане снаге су ракете АГМ-88 ХАРМ, вишецевни ракетни бацачи М 142 „ХИМАРС“, противбродски систем РГМ-84 „Харпун“, вишецевни ракетни лансер М270 МЛРС и дронови-камиказе „Свичблејд“.
„Нису показале велику ефективност“
Према речима Леонкова, АГМ-88 ХАРМ су противрадарске ракете.
„Ове ракете су пре месец дана испоручене Оружаним снагама Украјине. Тада је украјинско ратно ваздухопловство почело да добија авионе МиГ 29, који се користе за примењивање ове врсте муниције. АГМ-88 ХАРМ се користи за уништавање радара које користе непријатељски системи ПВО, електронских обавештајних станица и свих уређаја који раде у радио-фреквентном опсегу“, објашњава саговорник Спутњика, додајући да домет ове ракете износи до 150 километара.
Међутим, Леонков каже да ова ракета није показала превелику ефективност током специјалне војне операције у Украјини. „Још увек није било извештаја о уништавању радара које користе руски системи противваздушне одбране. То је због чињенице да наше Оружане снаге имају противваздушне ракетне системе који су створени за уништавање оваквих ракета.
АГМ-88 ХАРМ нису показале велику ефективност, коју су Украјинци очекивали од ове ракете“, констатује стручњак. Он додаје да је руско Министарство одбране саопшило да су Оружане снаге Русије уништиле прилично велики број АГМ-88 ХАРМ.
Што се тиче противбродских ракета РГМ-84 Харпун, њихов домет достиже 120 километара. Оружане снаге Украјине ове ракете не користе са бродова, већ са камиона. За лансирање РГМ-84 Харпуна користе се два возила: на првом се налази ракетни бацач, док је на другом извор напајања. Руковањем оружја, према речима стручњака, украјинске Оружане снаге обучавали су специјалисти земаља НАТО.
Оружје за наношење удара на цивилне објекте
Осим АГМ-88 ХАРМ и РГМ-84, америчке власти су украјинским Оружаним снагама испоручиле вишецевне ракетне бацаче М 142 „ХИМАРС“, вишецевне ракетне лансере М270 МЛРС и дронове-камиказе „Свичблејд“.
Према речима Леонкова, вишецевни ракетни бацач М 142 „ХИМАРС“ је систем који се у специјалној операцији на територији Украјине користи за наношење удара на непријатељске објекте.
„Ово оружје се користи за наношење удара на Антоновски мост – објекат који повезује Херсонску област преко Дњепра са Кримом. Више од стотину ХИМАРСА коришћено је за рекетирање овог моста. Међутим, мост није срушен, само је оштећен. Због тога, ова врста оружја није показала посебну ефективност“, објашњава саговорник, додајући да се ХИМАРС активно користи и за извођење терористичких напада на објекте цивилне инфраструктуре Луганске и Доњецке Народне Републике.
За терорисање цивила
Што се тиче вишецевних ракетних лансера М 270 МЛРС, према речима Леонкова, ово је „двоструки“ ХИМАРС који се користи за уништавање непријатељских оклопних возила, као и терорисање цивила.
„Ако ХИМАРС има шест контејнера за лансирање, онда МЛРС има 12. Они су се користили у офанзиви Харкова, са положаја града Чугујева“, истиче саговорник.
Ово оружје, како каже Леонков, може да лансира не само ракетне пројектиле, већ и тактичке. Домет вођених и невођених пројектила износи од 30 до 80 километара, док тактичких од 165 до 300 километара.
Осим М 270 МЛРС, украјинска војска рукује и дроновима, који спадају у класу ударне муниције. Према речима Леонкова, постоје две врсте „Свичблејда“ – противпешадијски и противтенковски. Свичблејд 300 тежак је нешто више од 2,5 килограма. Он може да стане у обичан војнички ранац. Домет лета је до десет километара, док је брзина крстарења 100 километара на сат.
„Свичблејд 300 се користи за уништавање возила и живе силе. Активно је коришћен током офанзива“, објашњава саговорник. Што се тиче Свичблејда 600, он је већи и тежи. Његова тежина износи око 23 килограма. Погађа циљеве на удаљености до 40 километара. Према речима Леонкова, ово оружје је ефикасно у борби против свих модерних оклопних возила.
Подсетимо, од почетка године САД, као и друге западне земље повећале су испоруке оружја и муниције Украјини. Овај процес је настављен након почетка специјалне руске операције. Поред борбених возила, кијевски режим добија велике количине противваздушних ракетних система „Стингер“ и „Старстрик“, ракете „Џавелин“ и „НЛАВ“, лаке противтенковске топове и хаубице, дронове-камиказе, малокалибарско оружје, шлемове и панцире.