Амерички председник истакао је да и даље сматра да је дипломатија најбоље средство за решавање иранског нуклеарног питања.
Истовремено је упозорио да „Сједињене Америчке Државе неће дозволити Ирану да набави нуклеарно оружје“.
Према његовим речима, САД су спремне за реализацију мера контроле нуклеарног наоружања, без обзира на догађаје у свету.
„Без обзира на то шта се дешава у свету, Сједињене Америчке Државе су спремне да реализују кључне мере контроле наоружања. Нуклеарни рат се не може добити и стога га не треба водити“, нагласио је он.
Амерички лидер је подсетио да је пет сталних чланица Савета безбедности УН „поново потврдило своју посвећеност (овом принципу) у јануару“. „Али данас видимо узнемирујуће трендове“, рекао је он.
Он је оптужио Русију да је одступила од „идеала неширења“ и „неодговорних нуклеарних претњи“, док Кина, према његовим речима, спроводи невиђено „нагомилавање нуклеарног наоружања“ без икакве транспарентности.
САД не траже Хладни рат
Током свог говора Бајден је истакао и да САД не траже Хладни рат и не приморавају друге земље да доносе одлуке о сарадњи.
„Ми не тражимо сукоб, не тражимо Хладни рат. Не тражимо од земаља да бирају између САД или другог партнера“, рекао је Бајден, говорећи о сарадњи Вашингтона и Пекинга.
Он је додао да су САД посвећене политици „једне Кине“ и да се противе промени статуса кво у Тајванском мореузу као резултат било каквих једностраних дејстава.
Према његовим речима, „САД ће одлучно промовисати своје виђење слободног, отвореног, безбедног и просперитетног света“, и предлагати земљама могућност сарадње и партнерства „не ради подстицања њигове зависности, већ зарад смањења њиховог терета“, „нудити државама самодовољна партнерства без политичких обавеза“, закључио је Бајден.