„Мило Ђукановић, предсједник државе, такође званично – приватни предузетник у сфери бизниса, банкар, финансијски оператор у свијету пореских рајева – јесте јавним покушајем заустављања регуларног поступка избора владе, грубо прекршио основне и универзалне принципе демократије на којима се инспирише и наш Устав, нажалост, са многим правним празнинама. Тиме је додатно усложио, иначе дубоко кризну, институционалну ситуацију у земљи”, истиче предсједник ДЕМОС-а и кандидат за мандатара парламентарне већине.
„Остаје неспорна чињеница да је изборна парламентарна већина недавно једногласно усвојила Политички споразум са приоритетним програмским елементима, који је учињен јавним уз потписе 41 посланика, након чега су отпочели преговори за избор мандатара.
Иако је након тога, и сасвим на вријеме, од стране парламентарне већине Мило Ђукановић био упознат са предлогом имена мандатара, он је у препознатљивом стилу несагледавања општег интереса, већ парцијалног и то у више кругова, злоупотребио државну функцију коју обавља. Наиме, у јавно неодговорном образложењу, Ђукановић је заобишао на вријеме саопштену вољу парламентарне већине и манипулисао са, у Уставу непостојећим појмом „потписа”, настављајујући истом приземном конструкцијом нетачне наводе о неком кашњењу, као да се ради о управо затвореном шалтеру, а не о једној од најодговорнијих државних институција и уставно-политичких радњи које су од огромног значаја за земљу и њену стабилност.
Појава у јавности одобравања предсједниковог „тумачења” од стране одређеног броја политичко-правних апологета, што оних из купопродајног аранжмана, што могуће и добровољних, не мијења основне чињенице.
А основна чињеница, на коју посебно указујем међународним представницима у нашој земљи, прије свега чланицама ЕУ, гласи да у Црној Гори постоји парламентарна већина која је у условима уставне легалности предложила мандатара и тако омогућила даље институционалне процедуре које воде ка финалном и круцијалном чину – гласање посланика о предлогу програма и састава владе у црногорском парламенту”, саопштава Лекић.
Он у саопштењу додаје да високо цијенећи значај међународне сарадње, посебно са земљама са којима смо у потписаним документима о интеграционим и савезничким односима, затим и са другим земљама са којима смо такође у пријатељским односима, посебно оним у региону, као предложени мандатар сам спреман на дијалог о насталој ситуацији и о свим другим питањима.
„Притом, држећи до достојанства земље, лично нећу са своје стране обилазити ниједну амбасаду, посебно не тражити подршку за лојалност, коју овдје, и врло деградирајуће за земљу, траже појединци и структуре инволвиране у корупционашке послове или су одговорне за допринос криминализацији црногорског друштва.
Уосталом, сви субјекти инволвирани у токове политичког и јавног живота, сви заједно носимо одговорност за циљ изграђивања Црне Горе као европске, демократске, правне, пристојне државе правила која једнако важе за све њене грађане.
Поводом насталог питања тока уставне процедуре око формирања владе, позивам предсједника државе да са посланицима у Скупштини јавно расправимо настала питања од огромног интереса за државу.
Или да са мном, као предложеним мандатаром од стране парламентарне већине, расправи питања регуларне демократске процедуре конституисања владе, о озбиљним политичким последицама које би могле слиједити – да дакле расправимо на начин који му одговара, у сваком случају, јавно пред лицем грађана наше земље, пише у саопштењу Миодрага Лекића.