Како тај лист сазнаје из дипломатских кругова, у уторак је с тим циљем у Београду организован скуп на коме су учествовали представници српских и албанских НВО и међународних мисија у покрајини, као и немачке дипломате.
Њима је представљен Нацрт будућег статута ЗСО, на који су могли да изнесу примедбе и предлоге.
Поменути документ, како сазнају "Новости", није намењен за објављивање, већ да после примедби које буду изнете постане део преговарачког процеса, односно да се преговара са владом привремених приштинских институција и српском владом, а да се "потом подели и са трећом страном", али није прецизирано са којом.
Према наводима листа, да се наслутити да ће то бити Немачка, која је преко ФЕС-а директно укључена у процес, а и на скупу је речено да је званични Берлин отворен за сугестије.
Критике које су изнете на састанку требало би да се накнадно, сходно објективној процени, унесу у коначни предлог Статута ЗСО, који би сачинили "Фридрих Еберт" и Европски институт за мир, а који би се на крају доставио специјалном представнику за дијалог Београда и Приштине Мирославу Лајчаку на даљу употребу и понуду српској и албанској страни у дијалогу.