„Да ли је оно што се догодило са ‘Северним током’ било од користи за САД? Несумњиво“, рекао је Небензја на седници Савета безбедности УН о Украјини.
Како је додао, то је ишло у прилог америчким испоручиоцима енергената, а гледано са политичког аспекта диверзијама је прекинута последња нит која је осигуравала енергетску безбедност ЕУ.
Амбасадор је напоменуо да је ЕУ подржавала тај пројекат, а да Русија такође не би наносила штету гасоводу чију је изградњу и сама финансирала.
„Сматрамо да су активности које су довеле до оштећења гасовода смишљена диверзија“, истакао је Небензја, додајући да иза напада нису могли да стоје „обични терористи“.
Такав напад, истакао је, није био могућ без учешћа државе или субјеката под њеном контролом.
Русија ће утврдити ко је одговоран за напад, а они који стоје иза напада не могу претендовати на неутралан статус који је на Западу одавно већ прекршен, додао је он.
Такође је истакао да ће било каква истрага диверзије без учешћа Русије изазвати сумњу у њену објективност.
Према његовим речима, истрагу би могле да спроведу Русија, Немачка, Данска и Шведска.
Руски амбасадор је рекао и да земље Запада сматрају нападе на гасоводе као одмазду за активности Русије у Украјини и додао да Русија све до наступа америчке амбасадорке Линде Томас-Гринфилд, није доводила у везу диверзију са ситуацијом у Украјини.
„Сада видимо да наше западне колеге доживљавају ту диверзију, ма ко да ју је извршио, као својеврсну одмазду за активности Русије у Украјини“, рекао је он и додао да изјаве америчке стране сужавају круг осумњичених.