СРБИЈА

Ирански министар долази у Србију, Вучић путује у Техеран

Заменик министра спољних послова за политичка питања Ирана Али Багхери изјавио је данас да је главни циљ његове званичне посете Србији припрема посете иранског министра спољних послова Београду, али и припрема посете председника Србије Александру Вучићу Ирану почетком следеће године.
Sputnik

Иран нуди своју нафту Србији

Багхери је за Танјуг рекао да Иран и Србија имају развијене односе у свим областима и изразио спремност Ирана да стави на располагање своје резерве нафте и гаса Србији.
„Иран, као земља која поседује збирно највеће резерве нафте и гаса света, спреман је да своје резерве стави на располагање пријатељским земљама, у овом конкретном случају Србији. На сваки упит Србије, ми ћемо са задовољством одговорити. Ако имамо активно расположиве капацитете достављаћемо, а ако немамо, ствараћемо капацитете да се обезбеди потреба наших пријатеља – Србије“, казао је Багхери.
Он је додао да и како Иран и Србија имају развијене односе у свим областима, укључујући и политику, економију, културу, образовање..., као и блиске ставове по регионалним и међународним питањима.
Током Багхеријеве посете Београду одржан је први круг консултација заменика министара спољних послова две земље, а до сада је разговарао и са шефом српске дипломатије Николом Селаковићем, као и са председником Скупштине Србије Владимиром Орлићем.
Током састанака, како је пренео Багхери, разговарало се и о дешавањима на међународном плану, укључујући и кризу у Украјини и последицама које та дешавања изазивају, као и о начину заједничког деловања Србије и Ирана и предузимању заједничких мера на међународном плану.

За преговоре и против претераних захтева НАТО

Подсећа да су и Иран и Србија од почетка кризе у Украјини заузеле став да су против рата, да је решење разговор и преговори и да поштују територијални интегритет и суверенитет међународно признатих земаља.
С друге стране, како каже, и Србија и Иран се противе претераним захтевима неких сила, нарочито НАТО-а.
„Управо због тога постоје велике сличности између Србије и Ирана када је реч о кризи која је настала у Европи. Са партнерима у Србији договорили смо да искористимо сав свој потенцијал да правац рата и оружаног сукоба на тлу Европе преусмеримо ка преговарачком столу", казао је Багхери.
Указујући на то да су САД у овом тренутку увеле санкције трима земљама које су, како каже, главни снабдевачи нафтом у свету - Ирану, Руској Федерацији и Венецуели, Багхери примећује да је ЕУ изузела неке европске земље од примене санкција Русији, али да то није учинила са Србијом.
„То значи да западне земље неће само Иран и Русију да казне, већ и Србију. То значи да Србија, Иран и Русија морају да сарађују, боре се за своје националне интересе. Оно што је за нас и Србију веома битно јесте обезбеђење наших народа, а не задовољење странаца“, указује Багхери.
Додаје да ако се крене путем заштите интереса својих грађана, не само да ће ти интереси бити заштићени, већ ће успоставити мир и стабилност у региону.
На питање да ли очекује да ће се наставити преговори Ирана о нуклеарном споразуму са светским силама из 2015. године и шта је по његовом мишљењу „камен спотицања“ па договор није постигнут у августу, Багхери каже да је потребно да и друга страна поштује преузете обавезе, а да је Иран оптимистичан да ће до договора доћи.
„Уколико друга страна се обавеже на трајно поштовање својих обавеза и договора и да ту посвећеност и обавезе у пракси показује, сигурно је да је договор могућ. Ми смо оптимисти да ће се то десити“, казао је Багхери.
Коментар