Наводи се да ће новим оператором пројекта управљати ћерка фирма „Росњефт“ „Сахалинморњефтегас“, бар док сви удели у оператору не буду расподељени, након чега пуномоћја зависног друштва могу бити продужена.
У указу се такође наводи да ће удео у оснивачком капиталу друштва који није предат страном учеснику у конзорцијуму бити продат руском правном лицу, према одговарајућим критеријумима који су утврђени процедуром коју је усвојила руска Влада.
Наводи се и да ће нови оператор пројекта и његови учесници задржати посебан порески режим и искључиво право на извоз гаса.
Указом је предвиђено и да страни учесници конзорцијума месец дана након формирања новог руског оператора пројекта обавесте Владу Русије о спремности да прихвате свој удео у новом оператору, а Влада ће у тродневном року донети одговарајућу одлуку о предаји или одузимању удела страним учесницима.
Истовремено, након одлуке о предаји удела страном власнику Влада престаје да управља уделом.
На основу указа, Влади је такође наложено да изврши ревизију рада страних лица у пројекту и да на основу резултата ревизије утврди обим штете од прекида у раду пројекта, као и да одреди ко ће је надокнадити.
Крајем септембра, губернатор Сахалинске области Валериј Лимаренко, говорећи на Далекоисточном енергетском форуму, саопштио је да је производња нафте и гаса на пројекту „Сахалин 1“ прекинута.
Он је подсетио да је компанија „Ексон нефтегас лтд“ у априлу обавестила о смањењу обима производње, позивајући се на околности више силе.
„Ексон нефтегас лтд“ је филијала америчког нафтног и гасног гиганта „Ексон мобил“. Почетком марта корпорација је објавила да намерава да се повуче из пројекта „Сахалин 1“.
Овај пројекат се реализује под условима споразума о подели производње. Оператор пројекта са 30 одсто удела је „Ексон нефтегас лтд“, „Росњефт“ има 20 одсто, јапански „Содеко“ – 30 одсто, а индијски „ОНГЦ“ 20 одсто.