„Ово ће бити први документ о општој политици САД који се тиче Арктика од 2013. године“, истиче се у саопштењу Беле куће.
Такође се наглашава да је од 2013. године за бројна питања потребно ревидирање америчке стратегије о Арктику.
„Климатска криза на Арктику постаје све јача, а још пре почетка ове године, геополитичка стварност на Арктику је почела да се мења“, наводи се у саопштењу.
Вашингтон планира да контролише напетост на Арктику
Бела кућа је још саопштила да намерава да буде ефикасан конкурент Русији и Кини у оквиру нове стратегије о развоју Арктика.
Стратегија дефинише појачану стратешку конкуренцију која се може уочити на Арктику од стране Русије и Кине током последње деценије, и има за циљ да позиционира Вашингтон тако да буде ефикасан конкурент и контролор тих напетих односа.
Администрација Беле куће је још објавила и да су САД донеле одлуку о почетку изградње три нова ледоломца поред постојећа два која се тренутно користе.
Планирана сарадња са Шведском и Финском
САД намеравају, додаје се у саопштењу, да у оквиру нове стратегије сарађују са Финском и Шведском као савезницима у НАТО у области одбране и безбедности.
Појашњава се да се ради о повећању могућности оперативне сарадње, размене информација, заједничких обука, као и смањења ризика од „нежељене ескалације“ с Русијом.
Претходно је заменик првог портпарола Стејт департмента, Ведант Пател изјавио да САД планирају да одреде амбасадора за Арктик, услед повећане руске војне активности у том региону.
Са именовањем амбасадора за Арктик укида се функција координатора за Арктик, коју је до сада обављао дипломата Џим Дехарт.
Раније је генерални секретар Јенс Столтенберг упозорио на руску претњу у северним поларним регионима, а изразио је и забринутост да би Кина могла да дође на Арктик.
Портпарол руског председника Дмитриј Песков истакао је да Кремљ схвата изјаву Столтенберга као намеру супротстављања Русији и руским интересима на Арктику.