НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Научници открили како бука утиче на здравље

Канадски истраживачи су открили вишеструке здравствене ризике са којима се суочавају људи који живе у близини бучних места.
Sputnik
Истраживачи са Универзитета у Монтреалу у Канади недавно су истраживали ефекте градске буке које оставља на људско тело и открили да су нивои буке изнад 40 децибела ноћу и 55 децибела током дана повезани са кардиоваскуларним обољењима, умором, стресом и поремећајем сна. Бука такође изазива поремећаје расположења.
Научници су анализирали здравствене податке око 1,1 милиона људи који живе у Монтреалу од 2000. до 2014. и открили да је сваки пораст нивоа буке за 10 децибела повезан са већим ризиком од можданог удара код људи старијих од 45 година. Утврђено је да ризик од развоја болести порастао за шест одсто.
У студији се наводи да су људи у Монтреалу који живе у близини ауто-путева, аеродрома и железница највише изложени буци и под већим ризиком од можданог удара.
Хронична изложеност буци између 85 и 105 децибела такође може довести до дуготрајног губитка слуха. Све изнад 105 децибела доводи вас у опасност од развоја тинитуса и губитка слуха.
Студија је објављена у часопису „Нојз енд хелт“.
ДРУШТВО
Како савладати јутарњи умор и после 7 или 8 сати спавања
Коментар