На овом нивоу девизних резерви обезбеђује се покривеност новчане масе (М1) од 147,4 одсто и готово пет месеци увоза робе и услуга, што је скоро двоструко више од стандарда којим се утврђује адекватан ниво покривености увоза робе и услуга девизним резервама, саопштила је централна банка.
Нето девизне резерве (девизне резерве умањене за девизна средства банака по основу обавезне резерве и другим основима) на крају септембра износиле су 13,55 милијарди евра (13.551,1 милион евра) и у односу на крај претходног месеца биле су више за 420,1 милион евра.
Повећање девизних резерви првенствено је резултат активности Народне банке Србије на домаћем девизном тржишту (прилив по основу куповине девиза у износу од 525,0 милиона евра).
Шта је утицало на повећање
На повећање девизних резерви у септембру додатно су утицали нето приливи по основу девизне обавезне резерве банака у износу од 199,2 милиона евра, као и нето приливи по основу управљања девизним резервама и по другим основима (нето 88,4 милиона евра).
Наведени приливи били су више него довољни да покрију одливе ради измирења девизних обавеза државе по основу девизних кредита и других основа (укупно 193,1 милион евра).
Ефекат тржишних фактора у септембру био је позитиван у нето износу од 7,2 милиона евра.
Обим реализоване трговине девизама на међубанкарском девизном тржишту у септембру износио је 852,3 милиона евра и био је за 44 милиона евра мањи него у претходном месецу.
У првих девет месеци ове године, у међубанкарској трговини реализовано је укупно 7,1 милијарду динара.
Вредност динара према евру у септембру готово је непромењена, док је од почетка године динар номинално ојачао према евру за 0,2 одсто.
Народна банка Србије је на међубанкарском девизном тржишту у септембру купила 480 милиона евра, док је од почетка године нето продала 425 милиона евра, ради одржавања релативне стабилности курса динара према евру, пренео је јавни сервис.