Патријарх Порфирије је подсетио на аутора, тј. наручиоца овог изванредног дела, како је рекао - духовном изданку лозе Немањића светом деспоту Стефану Високом Лазаревићу.
Он је подсетио да се за време његове владавине дешава препород у српској духовности и у српској књижевности, у коме је он активно учествовао не само као покровитељ, као мецена, већ и као врстан писац, песник и преводилац.
Како је рекао, његова владарска епоха представља последњу блиставу епоху у историји и култури средњовековне Србије.
„Његова књижевна дела, међу којима је најпознатије свакако свима добро познато „Слово љубве“ – један од најлепших краћих састава у српској литератури средњег века, чине га, према мишљењу најеминентнијих изучаваоца средњовековне књижевности, једним од највећих српских књижевника у средњем веку“, рекао је патријарх.
Он додаје и да из такве духовне библиотеке „у наше руке и у наша срца, захваљујући епископу Григорију и групи стручњака које је он окупио, стиже нам Минхенски – Српски псалтир, који заиста припада уском кругу најрепрезантативнијих примерака српске рукописне баштине, најважнијих српских уметничких споменика са краја 14. века.
„Укупно 148 богато израђених минијатура, насталих свакако под византијским утицајем, преносе стилске одлике Моравске школе живописа, а лепота српскословенског језика равна је илуминацијама. Најискреније честитам издавачима и онима који су учествовали да имамо пред собом, хвала Богу, 300 примерака фототипског издања. Честитам и нека је благословено“, казао је Патријарх Порфирије.
Поред патријарха Порфирија о књизи су говорили и епископ диселдорфски и немачки Григорије, проф. др Зоран Ракић, мр Данијела Јелић и др Зоран Недељковић, управник Библиотеке Српске патријаршије.