По његовим речима, Запад не би требало да игнорише ту претњу.
„Било бисмо срећни ако грешимо, али не могу се једноставно само тако игнорисати тврдње које су веома озбиљне и које могу да прете крајње непријатним последицама. Обраћамо се нашим колегама са апелом да учине све што је могуће да спрече тај ужасни сценарио“, саопштио је Небензја.
Руске дипломате су упозориле генералног директора Међународне агенције за нуклеарну енергију (ИАЕА) Рафаела Гросија да буде на опрезу, јер два објекта која ће проверити стручњаци ИАЕА нису једина у којима Кијев има могућности да направи „прљаву бомбу“.
Небензја је истакао да су представници западних делегација на затвореној седници СБ УН пропагирали „уобичајени наратив о томе да Русија припрема операцију под лажном заставом“.
Такође је саопштио да је Гроси информисао чланове СБ УН о ситуацији на Запорошкој нуклеарној електрани.
Мисија ИАЕА за „прљаву бомбу“ ускоро у Украјини
Како је саопштио генерални директор Међународне агенције за нуклеарну енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси, мисија ИАЕА стићи ће у Украјину кроз неколико дана како би проверила информације о томе да Кијев припрема провокацију са „прљавом бомбом“. По његовим речима, биће потребно још пар дана да се изведу закључци.
Мисија ИАЕА посетиће само оне објекте где би, према информацијама Русије, могле бити у току припреме за прављење „прљаве бомбе“.
„Прљава бомба“
Како су саопштили извори из разних земаља, између осталог и из Украјине, кијевски режим припрема провокацију на територији своје земље уз употребу „прљаве бомбе“ или муниције са малом нуклеарном снагом.
Циљ провокације је да се, према наводима извора, Русија оптужи да је употребила оружје за масовно уништење и да се на основу тога покрене снажна антируска кампања.
Организатори провокације рачунају на то да би већина земаља крајње жестоко реаговала на „нуклеарни инцидент“ у Украјини, а да би Москва изгубила подршку многих својих кључних партнера.
„Прљава бомба“ ─ контејнер са радиоактивним изотопима и експлозивним пуњењем. Приликом детонације, контејнер се уништава, радиоактивна супстанца се распршује ударним таласом, стварајући радиоактивну контаминацију подручја на великим површинама, а може да доведе и до настанка радијацијске болести.
О „прљавој бомби“, коју је Украјина спремна да лансира, у ауторској емисији „Мој поглед на Русију“ говорила је Љубинка Милинчић: