„Могу да кажем да они нама нису дали часа да се чују наши ставови и мишљење, стога ће наш одговор бити конципиран да ми инсистирамо да се наставе разговори, а не да се стави неки документ на сто по принципу „узми или остави“. Немогуће је за нас да албанска страна добије све, а Србија ништа“ рекао је Вучевић на ТВ Инсајдер.
Вучевић, новоизабрани потпредседник Владе, министар одбране, члан Савета за националну безбедност, каже да Србија ради све да очува мир и ако је до Србије, па и Срба са КиМ, све ће бити мирно.
У тој функцији је и јачање Војске Србије које, како каже, планира да настави и у том смислу је поносан што ће управо ова Влада омогућити повећање плата од 25 одсто за официре и део цивилног особља у служби Војске Србије.
На питање да ли се на седници Савета за националну безбедност одржаној у четвртак разговарало о употреби Војске, а имајући у виду да је председник Србије након седнице безбедности цитирао управо део Резолуције 1244 и то део о повратку српских снага безбедности на Косово, Вучевић каже да су разматране све опције за заштиту становништва на КиМ.
„Србија не жели никакве ратове, сукобе. Србија сматра да је боље и хиљаду пута се састати и разговарати, причати, бити за столом, а не у рововима. Немамо намеру и жељу да водимо ратове. Али да још једном подвучемо то што ми причамо о миру и стабилности, не значи да смо слаби и неодлучни“, рекао је он.
Вучевиц је додао и да је данас у међународним односима „фестивал лицемерја“.
„Цео свет прича о територијалном интегритету, о непровредивости граница Украјине. Зар је нормално да се Србији намеће да су само наше границе повредиве, или да се у неким документима каже да су границе неповредиве али након рушења српских граница“, каже Вучевић.
На питање да ли је усклађивање спољне политике Србије са ЕУ и увођење санкција Русији једно од тежих питања за нову Владу, Вучевић је одговорио да му није јасно зашто се у Србији сваки дан поставља питање увођења санкција, „као да сами себи треба да отежамо положај“.
„Ми имамо закључке које је дефинисао Савет за националну безбедност и Влада Србије и држимо се њих. Ако дође до промене ставова, јавност ће бити обавештена. У овом тренутку Влада не разматра увођење санкција Русији“, навео је он.
Вучевић је рекао да се од Србије тражи да спроведе „два супротна процеса“, да подржи независност и територијални интегритет Украјине, а да истовремено одрекне дела своје територије.