Према информацији агенције, сличан предог се могао чути и током формирања агенде за следећи трговински форум између САД и ЕУ, који ће бити одржан почетком децембра.
„Савезници сарађују на тему ограничења испорука у Москву, а администрација Џозефа Бајдена истражује могућности да се размене неке од тих информација и да се изврши координација у спровођењу закона како би се то искористило за билатерална ограничења на извоз робе у Кину“, наводи агенција.
Европска унија за сада не разматра примену истог приступа према Кини као што га има према Русији, јер су околности различите. Међутим, један саговорник агенције је нагласио да неке земље предлажу да се истражи коју робу би Пекинг могао да искористи за јачање војног потенцијала, како би им се наметнуо ембарго.
„Неке земље-чланице, укључујући и Немачку, су предложиле блоку да размотри свој приступ према Кини, с обзиром на то да је Пекинг све мање партнер и конкурент, а све више супарник“, пише аутор чланка.
Раније је министар иностраних послова Кине Ван Ји, у телефонском разговору са државним секретаром САД Ентонијем Блинкеном, изјавио, да је Вашингтон нарушио правила слободне трговине увођењем нових правила за Пекинг у вези са контролом извоза.
Почетком октобра је америчко министарство трговине ставило на списак 31 компанију из Кине којој се забрањује испорука технолошких производа.