Специјална операција у Украјини

Ердоган: Иако се Русија колеба, наставићемо да "служимо човечанству"

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је да ће Анкара наставити да се придржава услова прехрамбеног споразума, упркос колебању Русије.
Sputnik
Према речима турског лидера, пшеница произведена на територијама Украјине и Русије треба да иде у оне земље које су се суочиле са глађу. Председник је напоменуо да је захваљујући заједничком механизму створеном у оквиру споразума између Турске, Украјине, Русије и УН украјинска пшеница постала доступна целом свету и помогла да се смањи прехрамбена криза.
„Иако се око овога Русија колеба због недостатка истих могућности за себе, ми ћемо наставити да дајемо све од себе да служимо човечанству“, рекао је Ердоган.
Како јавља Ројтерс, позивајући се на извор из УН, Турска и УН наставили су инспекцију бродова у оквиру прехрамбеног споразума након што се Русија повукла из њега.
Француски министар пољопривреде Марк Фено саопштио је радију РМЦ да Париз ради на алтернативним опцијама за извоз украјинског жита.
„Радимо на европском нивоу, имао сам низ преговора са колегама о овом питању“, рекао је Фено.
„Ако жито не може да се извози морем, може се извозити копном“, додао је он.
Према његовим речима, као алтернатива морском путу разматрају се опције за извоз житарица преко Румуније и Пољске.
Русија је 29. октобра објавила да је обуставила учешћа у „прехрамбеном споразуму“ УН, који обезбеђује извоз производа из украјинских лука због терористичких напада украјинских дронова на бродове Црноморске флоте у водама код Севастопоља. Осим тога, Русија је тражила да се 31. октобра организује заседање Савета безбедности УН.
Прехрамбени споразум потписан је 22. јула, а пакет ових докумената предвиђа укидање ограничења на извоз руских пољопривредних производа и ђубрива на светска тржишта, а такође одређује алгоритам за безбедан излазак комерцијалних бродова из црноморских лука под контролом Украјине дуж посебно отворених хуманитарних поморских коридора.
РУСИЈА
Русија спремна да најсиромашнијим земљама испоручи 500.000 тона пшенице – бесплатно
Коментар