Марковић издваја четири кључна разлога, а први је, како каже, што није било демократизације друштва, већ је то била партијска држава у којој није било демократије.
„Други разлог пада ДПС-а је што је народ осиромашен. За вријеме СФРЈ и СРЈ народ је живио боље, има боље услове, него за вријеме владавине ДПС-а”, истиче професор.
Наш саговорник као трећи разлог, који је био катализатор пада власти Демократске партије социјалиста издваја однос према слободи вјероисповијести, а посебно однос према Митрополији црногорско- приморској, Српске православне цркве, као једине православне канонске цркве на овим просторима.
Професор Марковић подсјећа на закон којим је предсједник Мило Ђукановић ДПС-а желио да одуземе права СПЦ.
“Четврти разлог је што се народ уморио власти ДПС-а - три деценије је било превише и сам је ријешио да развласти оне који су толико владали. Промјене ће засигурно донијети бољитак, јер се са дна може кренути само према горе. То су само неки од многобрјоних разлога, али су они по мом скромном суду, најзначајнији за смјену власти у Црној Гори”, наводи Марковић.
Када је у питању подршка евроатлантским интеграцијама и НАТО, што је показало истраживање, професор Марковић указује да је подршка о уласку Црне Горе у ЕУ константна последњих десет година и да се ту ништа не мијења.
“Што се тиче процената подршке НАТО и да она расте, вјерујем да је то исконструисано, јер сам убијеђен да је велика већина грађана Црне Горе против НАТО. То нам је потврдио и бивши премијер Црне Горе Душко Марковић, приликом једне посјете такозваном Косову, када је у Приштини домаћинима признао да је донијета одлука о уласку Црне Горе у НАТО у тренутку када је преко 80 одсто грађана било против тога и како су они из ДПС-а били визионари и донијели храбру одлуку, и то без референдума, а да су га расписали, можда би га покрали. Зато и сматрам да је та оцјена у анкети исконтруисана”, закључује професор Марковић за Спутњик.