Како је прецизирано, британска амбасадорка је позвана је у Министарство спољних послова Русије у вези са саопштењима руске војске о умешаности Велике Британије у терористички напад на бродове руске Црноморске флоте у Севастопољу, саопштило је Министарство спољних послова Русије.
„Амбасадорки је изражен одлучан протест због активног учешћа британских војних стручњака у обуци и снабдевању специјалних јединица Украјине, између осталог и са циљем извођења диверзантских операција на мору. Истовремено су наведене конкретне чињенице о таквим активностима Лондона. У демаршу је наглашено да такве конфронтационе акције Британаца прете ескалацијом ситуације и могу довести до непредвиђених и опасних последица“, упозорава руско Министарство.
Британској амбасадорки је саопштено да су такве непријатељске провокације недопустиве и захтевано је да се моментално прекине са њима. Конфронтационе акције Лондона прете ескалацијом ситуације и могу довести до непредвидивих и опасних последица.
Лондон испоручивао Кијеву подводне беспилотне уређаје
Такође постоје информације да је Ратна морнарица Велике Британије предала украјинској страни одређен број подводних беспилотних уређаја, саопштило је руско Министарство.
Такође се наводи да су Лондон и Кијев у септембру 2020. године постигли договор о проширењу програма у оквиру кога британски инструктори обучавају украјинске војне рониоце.
„Крајем 2020. године стране су почеле да реализују програм за супротстављање претњама у Црном мору под називом 'Иницијатива за поморску обуку украјинске Ратне морнарице' који укључује курсеве за обуку војних ронилаца“, истиче руска страна.
Подводне диверзанте обучавају, између осталог, у бази за обуку засебног центра за специјалне операције „Југ“ Оружаних снага Украјине у Очакову, док у Одеси обучавају стручњаке на курсу „ронилац за специјалне намене“ где усавршавају извођење субверзивних акција на великим дубинама.
Кијевски режим је рано ујутру 29. октобра извео терористички напад на бродове Црноморске флоте и цивилне бродове који су се налазили на спољним и унутрашњим сидриштима у бази у Севастопољу. Након тога је Русија обуставила учешће у прехрамбеном споразуму.