„Притисак земаља које то желе је велики и ми ћемо га интензивирати. Немачка се противи највише од свих. Многи у Европи стрпљиво са њом разговарају и покушавају да промене њено мишљење“, пренела је агенција „Ројтерс“ изјаву чешког министра.
Станјура сматра да ће се заједнички европски приступ повољније одразити на националне буџете, него индивидуални, при ком ће најбогатије државе бити у бољем положају по питању субвенционисања индустријских грана које захтевају велику потрошњу енергената.
Раније је „Ројтерс“, позивајући се на дипломатске изворе објавио да је представник Европске комисије рекао представницима чланица ЕУ да је немогуће успоставити горњу границу цене гаса, која не би утицала на дугорочне уговоре или безбедност у снабдевању.
Издање „Политико“, је, позивајући се на представника немачког министра економије, раније саопштило да се Немачка скептично односи према идеји успостављања граничне цене руског гаса у ЕУ. Према наводима, Берлин се боји да би Москва могла, као одговор на ограничење цене, да потпуно прекине испоруке.
Раније је руски председник Владимир Путин, коментаришући идеју о ограничењу цена руских енергената изјавио да Русија ништа неће испоручивати иностраним земљама, уколико то буде супротно њеним сопственим интересима.
Енергетска криза у Европској унији погоршала се крајем јула када су почели прекиди у испорукама гаса из Русије у низ земаља ЕУ, повезани између осталог и са проблемима са техничким ремонтом турбина за „Северни ток“ због санкција које су уведене против Русије.