„У септембру је извршена невиђена диверзија на гасоводима ‘Северни ток 1’ и ‘Северни ток 2’ и због тога се још више погоршала ситуација на енергетском тржишту“, наводи се на Телеграму компаније.
У „Гаспрому“ су навели да је трансформација светског енергетског система праћена кризним појавама, односно невиђеним растом цена, преусмеравањем испорука гаса и смањењем његове потрошње.
Компанија је такође обратила пажњу на то што је услед раста цена гаса у Европи дошло до преоријентације испорука течног природног гаса (ТПГ) на европско тржиште.
„Притом, значајан раст испорука течног природног гаса у Европу је обезбеђен за рачун преусмерених партија течни природни гас, а не повећања његове производње. Фактички, то је довело до недовољних количина енергетских ресурса у другим земљама“, додали су у компанији.
Сумирајући резултате 2022. године „Гаспром“ је дошао до закључка, да је у већини земаља оријентир према декарбонизацији отишао у други план. Истакнуто је да је поново приоритет постала енергетска безбедност и доступност енергетских ресурса.
У компанији сматрају да је улога природног гаса на светком енергетском тришту наставља да расте.
„Кључну улогу у увећању потрошње енергије, укључујући гас, играће Кина“, додали су у компанији.
Терористички напади су се догодили 26. септембра истовремено на два руска гасовода који достављају гас Европи – „Северном току 1“ и „Северном току 2“. Немачка, Данска и Шведска не искључују могућност да је реч о циљаној диверзији. Оператер гасовода, компанија „Норд стрим АГ“ је тада саопштила да је реч о инцидентима без преседана и да је немогуће проценити када ће штета бити санирана. Генерално тужилаштво Русије покренуло је кривични поступак због међународног тероризма.
Руски председник Владимир Путин изјавио је да нема сумње да се по питању гасовода „Северни ток“ и „Северни ток 2“ ради о акту међународног тероризма. Према његовим речима, то је најопаснији преседан, јер конкуренти на тај начин терају Европљане да купују енергенте по вишим ценама.