Иницијативу за заштиту Рзава покренуло је Еколошко удружење „Рзав“ из Ариља још 2015. године. Три године касније Завод за заштиту природе кренуо је у истраживање и израду студије о заштити која је резултирала одлуком министарства о покретању поступка проглашења Специјалног резервата природе „Велики Рзав“. У плану је заштита 51 километра од укупно 66,6 тока Великог Рзава који протиче кроз територију шест општина западне Србије, на коме је и 11 неистражених археолошких налазишта.
„Рзав протиче кроз пет кањона на својој дужини од 51 километар утврђене су различите биљне и животињске врсте. Неке од њих су заштићене врсте птица, као што су белоглави суп и сури орао“, истакла је Наташа Миливојевић из Еколошког удружења „Рзав“ из Ариља.
Владан Илић из то удружења додаје да је Рзав „једна од последњих дивних река у Европи“.
„Не можемо градити на обалама река, људи треба да уживају и делују у складу са природом", рекао је Илић.
Према предлогу Министарства, установљени су режими заштите другог и трећег степена, а сходно томе ово подручје се сматра заштићеним од момента обавештења Министарства о заштити и већ се примењују све мере и режими предвиђени до доношења новог акта.
Рзав је једна од пет река југоисточне Европе, једина у Србији која је ушла у иницијативу светских организација природе за заштиту река слободног тока, преноси РТС.