„НАТО је одбрамбени савез и он не жели конфронтацију са Русијом. Савез није претња Русији. Не треба бити у заблуди: нећемо бити увучени у рат који је Путин одабрао“, рекао је Остин на конференцији о безбедности у Халифаксу, Канада.
Остин је оценио да је сукоб у Украјини највећа безбедносна криза с којом се суочила Америка од окончања Хладног рата.
„Подржаваћемо Украјину у њеној одбрамбеној борби, бранићемо сваки педаљ територије НАТО, наставићемо да јачамо колективну одбрану и потенцијал НАТО за обуздавање“, навео је шеф Пентагона.
Русија има упечатљиво оружје, али...
Шеф Пентагона сматра да Русија располаже импресивним наоружањем.
„Знате, Русија има велику војску и изузетно наоружање“, рекао је он. Остин је, међутим, навео да чак ни то није омогућило Русији да победи у Украјини. Према његовим речима, исход сукоба не одлучује оружје, него ствар за коју се бори.
Он је поновио изјаву америчког председника Џозефа Бајдена да „Украјина никад неће бити победа за Русију“.
Како је рекао, у НАТО су свесни да може да уследи тежак период, да ће се Украјина суочити са оштром зимом а да руски председник Владимир Путин, иако се положај Русије на фронту погоршава, може поново да прибегне "изузетно неодговорном звецкању нуклеарним оружјем".
"Али, одговорићемо на изазове заједнички", истакао је он.
Исход сукоба одредиће слику глобалне безбедности
Остин је, такође, упозорио да би украјински сукоб могао да подстакне ширење нуклеарног наоружања, што би недемократски режими широм света могли да сматрају „дозволом за сопствени лов“.
Он је истакао да ће од исхода конфронтације, у којој амерички министар види „историјски изазов“, зависити историјска слика глобалне безбедности у 21. веку и судбина светског поретка, који је био изграђен на основу резултата Другог светског рата.
Амерички званичник је поменуо да је „значајан допринос“ у предностима светског поретка након Другог светског рата имала совјетска армија, која је, према његовим речима, претрпела огромне губитке.
Подсетимо, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров недавно је рекао да су „ЕУ и НАТО одавно хибридни учесници у хибридном сукобу, хибридном рату у Украјини".
"Ради се о испорукама оружја, тренинзима, обукама војника, помоћи у обезбеђивању огромне количине обавештајних података, учешћу у одређивању циљева – као што знате, Американци се тиме баве. То је и рад инструктора на терену, а да не говоримо о хиљадама плаћеника“, рекао је шеф руске дипломатије.