„Украјина нема ни ресурсе, ни војну силу, ни подршку Кримљана за обећану офанзиву на полуострво. Запад такође неће уложити реалне напоре да помогне Украјини у овој авантури. Стога кијевске власти неће ићи даље од нивоа ‘најаве’“, написао је Бондарев на свом Телеграму.
Назвавши изјаве о плановима за заузимање Крима „непромишљеним и дрским“, сенатор је изразио уверење да то није ништа друго до додворивање сопственим грађанима, тежња да се они убеде у предстојећу победу, као и покушај да се подигне морал украјинске војске и „замазивање очију западним покровитељима у нади да ће им помоћи“.
„Русија је вратила Крим у пролеће 2014. године, пошто је то наша исконска територија, а њени становници су желели да буду заједно са нашом земљом. Крим ће заувек бити са Русијом“, закључио је Бондарев.
Украјински војници могу да дођу на полуострво само као ратни заробљеници
Са своје стране председавајући Одбора кримског парламента за јавну дипломатију и међуетничке односе Јуриј Хемпел изјавио је да је једини начин да украјински војници дођу на Крим само као ратни заробљеници.
„Наравно да је могуће покренути офанзиву, кијевским властима то посебно успева у сновима, али у пракси ће се то претворити у катастрофу за украјинске трупе. Одговор са наше стране ће бити разоран. Једини начин да украјински војници дођу на Крим је као ратни заробљеници. Наћи ћемо им сврху на објектима у изградњи“, рекао је Хемпел за Спутњик.
Раније је шеф канцеларије украјинског председника Андреј Јермак изјавио да Кијев планира да покрене војну кампању за преузимање контроле над Кримом. Он, међутим, није навео рокове офанзиве на полуострво.
Министарство одбране Украјине раније је навело да би сукоб са Русијом могао да се оконча до краја пролећа. Осим тога, заменик украјинског министра одбране Владимир Гаврилов рекао је у интервјуу за „Скај њуз“ да украјинске трупе очекују да ће се „вратити на Крим“ до краја децембра.
Крим је ушао у састав Русије у марту 2014. године, након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто гласача Севастопоља. Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је затворено.