„Данас су Европска унија, Г7 и други међународни партнери договорили увођење глобалне граничне цене морске нафте из Русије“, рекла је она, додавши да ће цена „бити регулисана“.
Она је додала да ће то пружити могућност да се реагује на развој ситуације на тржишту.
Шефица ЕК је подсетила да у земљама ЕУ од 5. децембра ступа на снагу забрана увоза руске нафте поморским путем.
„Међутим, треба да обезбедимо да земље у развоју и даље имају приступ делу руске сирове нафте по ограниченим ценама“, истакла је она.
Три циља граничне цене руске нафте
Према речима Урсуле фон дер Лајен, гранична цена за коју је постигнут договор, има три циља.
„Први је да она појачава ефекат наших санкција. Други је - да ће то умањити приходе Русије. И, трећи циљ је да ће ово истовремено стабилизовати глобална енергетска тржишта, јер ће омогућити операторима Европске уније да продају и транспортују део руске нафте у треће земље, када се прода по цени нижој од граничне. На тај начин, ова гранична цена ће директно донети корист привредама у развоју“, објаснила је шефица ЕК.
Британски „Фајненшел Тајмс“ објавио је да је ЕУ постигла договор о граничној цени руске нафте од 60 долара по барелу, након што је Пољска одустала од својих приговора.
Ограничење цене руске нафте
Раније је Ројтерс, позивајући се на изворе, пренео да су се земље Г7 и Аустралија договориле да одреде фиксну цену руске нафте.
Европска унија је почетком октобра увела осми пакет санкција против Русије, који укључује законодавну основу за одређивање горње границе цена за транспорт руске нафте у треће земље морским путем. План је да се од 5. децембра 2022. године уведе ограничење цена нафте, а 5. фебруара 2023. године и за нафтне деривате.
Председник Русије Владимир Путин је коментаришући идеју Запада да ограничи цену руских енергената изјавио да Русија неће ништа испоручивати ван својих граница, уколико то буде у супротности са њеним интересима.