Сада већ давне 2007. године, краљ Марока Мохамед Шести, потрошио је 15 милиона евра како би препородио репрезентативни фудбал у својој земљи.
Новац је искоришћен за „производњу“ следеће генерације мароканских фудбалера, услед бриге и страха због лоших услова који су владали у тамошњем фудбалу.
Јусеф Ен-Незири, Азедин Унахи и Њаеф Ожер који су заблистали у Катру, су само неки од „производа“ ове фудбалске академије која привлачи пажњу великог броја клубова широм Европе. Зато очекујте ускоро још неке од мароканских играча у топ лигама на старом континенту.
Марокански пројекат, који је премашио деценију постојања, требало би да буде и иснпирација за остале афричке нације и селекције које немају фудбалере топ класе. Овакво улагање се исплатило и клубовима и репрезентацији Марока, како на омладинском тако и на сениорском нивоу.
Комплекс који је изградио краљ Мохамед Шести (који носи његово име), има осам терена по ФИФА стандардима, један покривени терен са климатском контролом, хотел са четири звездице и медицински центар са стоматологом. Све за правилан развој фудбалера.
Зато Мароко може да буде поносан. Иако су већ исписали историју фудбала као прва афричка селекција која је стигла до полуфинала Мундијала, оно најбоље им тек предстоји.
Такође, постоје информације да поменута академија има блиске контакте са Лионом, који води рачуна о најталентованијим фудбалерима у Мароку. За 12 година Фудбалска академија „Мохамед Шести“ има сјајан учинак прозиводње играча. И наставиће се.
► Погледајте нову епизоду емисије Миљанов корнер.