Јутрос су на пет места вршена мерења и нигде није забележена појачана концентрација амонијака, додаје он.
Стање под контролом, али потребан је опрез
„Такође, јутрос је рађено мерење и на аутопуту код тунела, петсто-шесто метара од места несреће, где такође није пронађена појачана концентрација, али појачане концентрације има на месту несреће. Тако да, када кажем да је под контролом, значи да нема опасности по живот људи, али морају сви да буду опрезни док се не заврши цурење амонијака“, каже Весић.
У Пироту не раде предузећа, школе су прешле на он-лајн наставу док се не стабилизује ситуација, а Агенција за заштиту животне средине послала је мобилну јединицу из Панчева, која ће за сада бити стационирана у Пироту и која ће свакодневно вршити мерења како би се на основу доносиле одлуке о повратку деце у школе и почетку нормалног рада, додаје нам министар.
Весић наводи да се компанија која се бави претакањем амонијака налази на месту несреће и покушава да реши проблем како да преточи отровни гас из једне од четири цистерне које су излетеле из шина, из које амонијак цури.
„Отварање ауто-пута зависи од тога када ће престати цурење амонијака. Тог часа ће се извршити мерење и после тога, ауто-пут би могао да буде отворен. Дао сам налог да се транзитни саобраћај преусмери на друге граничне прелазе, да се не би стварале колоне“, објашњава Весић.
Вода у Пироту и Нишу исправна
Вода у Пироту и Нишу је, према Весићевим речима, исправна – било је информација да је амонијак исцурео у Нишаву, али то се није догодило.
„У Нишу су превентивно искључили фабрику воде зато што се у том тренутку није знало шта се догађа. Редовно узорковање се ради и у Нишу, и у Пироту. Треба само слушати званичне информације града Ниша и града Пирота и не наседати на дезинформације“, наводи Весић.
Још се не зна и није могуће утврдити у овом тренутку шта се догодило и због чега су вагони искочили из шина, додаје министар. Једино што се зна је да су четири вагона искочила из шина.
Весић наводи да инфраструктура на месту несреће није добра и да је држава потписала уговор о реконструкцији тог дела пруге, која би требало да почне у јуну наредне године.
У оквиру његовог министарства је, како каже формирана комисија са две инспекције – једна за превоз опасних материја и друга за железнички саобраћај.
„Када буду завршили, а то ће моћи да се деси када се санирају последице и уклоне вагони који су искочили из шина, тада ћемо обавестити јавност шта су резултати истраге“, истиче Весић.
Подсећамо, на делу магистралне пруге Ниш - Димитровгад, између Пирота и Станичења, ван насељеног подручја дошло је до превртања вагона са амонијаком. Више од 50 особа је затражила медицинску помоћ због тровања амонијаком.
Од тога, њих седам је повређено у несрећама које су изазване цурењем амонијака односно слетањем са пута, а један од њих је теже интоксиран и пребачен у КЦ Ниш. Градоначелник Пирота Владан Васић прогласио је ванредну ситуацију на територији града.