Кијев предлаже „мировни самит“ под окриљем Уједињених нација како би пред међународном заједницом представио Русију као „агресора“, а Украјину као земљу која се наводно залаже за мир. И украјинске власти, увелико позивају на искључење Русије из Савета безбедности УН. Међутим, како истиче аналитичар Констатнтин Блохин, ова организација не може да постоји без Русије.
Према речима заменика сталног представника Русије при Уједињеним нацијама Дмитрија Пољанског, министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да Украјина предлаже да се до краја фебруара одржи некакав „мировни самит“, где би генерални секретар УН могао да делује као нека врста „посредника“.
Министарство спољних послова Украјине је, како је упозорио Пољански, у подужем саопштењу навело да је Русија наводно незаконито постала чланица Савета безбедности УН и УН генерално, са позивом да се искључи из те организације.
Како је Украјина замислила „мировни самит“
Како каже за Спутњик водећи истраживач за безбедносне студије Руске академије наука Константин Блохин, Украјина предлаже „мировни самит“ под окриљем Уједињених нација како би пред међународном заједницом представила Русију као „агресора“.
„Кијев планира да окупи на једном месту читаву међународну заједницу коју жели да окрене против Русије. Његов задатак је да представи Кремљ као „агресора“, а Украјину као земљу која се наводно залаже за мир. Међутим, украјинске власти можда желе „мировни самит“ јер мисле да Русија следеће године планира контраофанзиву. И због тога планирају да започну преговоре и добију подршку целе светске заједнице. Или једноставно само желе да покажу да чине све да се заустави сукоб на територији Украјине“, објашњава наш саговорник.
Русија, за разлику од Кијева, према речима Блохина, никада није одбијала преговоре са Украјином. Међутим, ако се овај „мировни самит“ одржи, према речима стручњака, он ће бити под условима украјинске државе. А један од услова је повратак руског Крима у састав Украјине.
Руска војска током специјалне војне операције у Украјини
© Sputnik / Константин Михальчевский
/ „Руска држава њихове захтеве не схвата озбиљно. И наравно, Русија неће учествовати у „мировном самиту“. Интересантно је да ли ће тај самит уопште имати правну снагу ако га буду одржавали без присуства руске државе. Они помињу да Русија треба да присуствује самиту тек после међународног суђења. Међутим, да би уопште размишљали о квази суђењу нашој земљи, они морају да је победе. Али, није могуће победити нуклеарну силу“, констатује стручњак.
УН су нико и ништа без Русије
На питање зашто је Министарство спољних послова Украјине објавило саопштење у коме се наводи да је Русија наводно незаконито постала чланица Савета безбедности УН, Блохин објашњава да је ова изјава украјинских власти чиста глупост и измишљотина.
„Русија је створила Уједињене нације након Другог светског рата. И руска држава има више права у УН него било која друга земља. Наша земља је члан Савета безбедности. Без Русије, ова организација не би ни постојала. Већина глобалних питања се не може решити без нас. Ако одлуче да искључе Москву, УН ће бити квази организација која никоме није потребна “, наглашава саговорник Спутњика.
Према речима Пољанског, та глупост већ је постала заштитни знак сталног представника Кијева у УН Сергеја Кислице.
„Ако покушате да спојите те две вести, оне се међусобно искључују. Какав може бити 'мировни самит' без Русије? Међутим, без Украјине се може веома лако замислити. Управо то представља кошмарни сценарио за кулебе и кислице који их тера да износе сличне иницијативе, а оне их управо и приближавају том сценарију. Непостојећа дипломатија“, закључио је Пољански.
Први заменик сталног представника Русије у УН Дмитриј Пољански
© AP Photo / John Minchillo
Подсетимо, раније је шеф украјинске дипломатије Дмитриј Кулеба изјавио да би украјинске власти желеле да крајем фебруара одрже „мировни самит“, највероватније под окриљем Уједињених нација, с председником те организације Антонијом Гутерешом у својству посредника. Ипак, по речима Кулебе, Кијев сматра да би Русију на такав самит требало позвати тек после међународног суђења.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш поручио је да је спреман да посредује у питању одржавања самита о Украјини само уз сагласност свих страна, укључујући и Русију, саопштено је Спутњику у кабинету шефа организације, поводом иницијативе Кијева.
Какав је учинак западног оружја које је добила Украјина и које се оружје досад најбоље показало у украјинском сукобу погледајте у емисији Свет са Спутњиком