Бугарски парламент подржао је предлог закона о забрани извоза горива и других нафтних деривата произведених од руске нафте – такви производи се могу испоручивати само Украјини. Поред тога, на предлог странке Демократска Бугарска, држава ће у кризној ситуацији моћи да контролише руску рафинерију нафте „Лукоил Нефтохим“ која се налази у Бургасу.
Уследила је реакција опозиције – представници странке Препород оценили су да је предложени нацрт закона покушај да се национализује рафинерија. Према речима посланика Цонча Ганева, такви предлози изгледа имају за циљ да доведу рафинерију у ситуацију да више не може да продаје своје производе и да прогласи банкрот.
Странка Демократска Бугарска је, као одговор на оптужбе, саопштила да се не ради о национализацији. Посланик Ивајло Мирчев оптужио је странку Препород за промовисање руских интереса, истакавши да његова партија не намерава да дозволи „Лукоилу“ да „земљи заврће руке“.
Међутим, лидер странке Препород сматра да планови Демократске Бугарске да успостави државну контролу над рафинеријом „Лукоил Нефтохим“ личе на пљачку.
„Покушај да се украде рафинерија је веома 'евроатлантски начин'“, оценио је он.
Костадинов је подсетио на такозване „америчке“ термоелектране у Бугарској – „Марица Исток 1“ и „Марица Исток 2“. Бугарска је крајем деведесетих и почетком двехиљадитих година већи удео у власништву тих предузећа продала америчким компанијама.
По мишљењу политичара, нико не би дозволио државну контролу или „пљачку“ када би се радило о „америчким“ термоелектранама.
„Шта ће се десити ако се промени власт и ако неко одлучи да украде две америчке термоелектране? Како би одреаговали евроатлантисти?“, упитао је Костадинов.
„Марица Исток” је највећи енергетски комплекс у југоисточној Европи који се налази у Старозагорској области у јужној централној Бугарској. Објекат има неколико рудника, фабрике за прераду и сопствену железничку мрежу.
Ради се о три термоелектране: “Марица Исток-1”, “Марица Исток-2” и “Марица Исток-3”. “Марица Исток-2” припада Бугарској, док су остале две крајем деведесетих година купили Американци.