Он додаје да смо одавно, и од пре почетка руске специјалне војне операције, навикнути на то да представници кијевских власти шокирају јавност потпуно чудним, често невероватним идејама које немају никакве везе са стварношћу.
Кремљ је категорички одбацио тврдње Кијева да је Москва у контакту са европским политичарима нудила могуће примирје између Русије Федерације и Украјине по принципу „корејске верзије“ 38. паралеле.
Портапарол руског председника Дмитриј Песков је рекао да „то није тачно“ и да о томе нико не говори. То је само још једна патка, подвукао је он.
Шта је заправо „корејски сценарио“
Трогодишњи рат између Северне и Јужне Кореје, с почетка педесетих година прошлог века, формално није завршен, пошто је окончан примирјем, а не мировним споразумом. Демилитаризована зона се простире дуж 38. паралеле, која заправо некадашњу Кореју дели на две државе – Северну и Јужну.
Експерти напомињу да је корејско примирје само зауставило рат, али није решило ниједан други проблем. Корејски народ остаје подељен на две државе које исповедају различите идеолошке и економске принципе, а обе државе су веома милитаризоване. Самим тим, задаци које је Русија поставила пред специјалну војну операцију у Украјини, у случају примирја сличног корејском, не би били решени.
Другим речима, тиме неће бити решени ни задаци демилитаризације и денацификације, ни неутрални статус Украјине, ни одбијање Кијева да распореди тешко наоружање на својој територији, ни низ других питања.
Дакле, две Кореје се и даље званично налазе у ратном стању, иако је рат завршен 1953. године. Слична ситуација је и са Пакистаном и Индијом.