Организатори конференције европских држава коју је предложио председник Француске Емануел Макрон нису против тога да се на тај скуп позову засебни региони Русије, који наводно теже да сачувају везе с Европом, открио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
„Макрон је као допуну свом пројекту европске политичке заједнице изнео нову идеју да се сазове конференција европских држава. Није наведено у самој презентацији Макрона, али јесте у коментарима који су уследили да би на тај догађај могли бити позвани и одређени региони Русије који теже да очувају везе с Европом“, указао је Лавров.
Опасан потез Макрона
Уколико је Макрон спреман да позове одређене регионе Русије одвојено од саме Руске Федерације, то би био врло опасан атак на територијални интегритет и суверенитет РФ, каже за Спутњик др Александар Митић из Института за међународну политику и привреду.
Тај потез би био у складу са низом скупова што се већ извесно време одржавају у европским државама на којима се фаворизује регионализација Русије, што је, у неку руку, увод у распарчавање РФ путем подршке одређеним регионима који би се побунили против централних власти, додаје Митић.
„Уколико и Макронова идеја иде у таквом правцу, то је нешто што би заиста било озбиљан атак на Руску федерацију, а с друге стране било би у складу с неким очекивањима која су до сада долазила углавном од одређених западних кругова, па чак и прозападних кругова у самој РФ који су ишли у правцу супротстављања централним властима. Остаје да се види да ли би ово значило да по први пут и неки високи функционер, а Макрон је изузетно значајан представник западног естаблишмента, председник једне од водећих чланица ЕУ, заговара такву идеју. Ако је то тако, то би био врло опасан потез.“
Неприхватљиво, неизводљиво и нереално
Европска политичка заједница сама по себи је врло проблематичан концепт, наглашава Митић и додаје да је она чедо Макрона преко ког покушава да унапреди француски став о проширењу ЕУ. А став Француске је такав да се она противи проширењу и тражи разне врсте алтернатива да се одржи утицај ЕУ и Француске над државама кандидатима или потенцијалним кандидатима, а да им се ништа суштински не да заузврат.
„У том контексту, у тај већ довољно проблематичан концепт европске политичке заједнице убацивати још и питање регионализације Русије је нешто што се заиста граничи са нормалношћу и што је апсолутно неприхватљиво, неизводљиво, нереално и мислим да до тако нечега не може да дође.“
Нови ниво напада на Русију
Неспорна је жеља у многим западним круговима да се ослаби централна власт у РФ и ојача регионализација, а самим тим и сепаратизам у одређеним регионима, али да се о томе говори на један отворен начин кроз позиве на скупове које би организовале државе ЕУ, тим би се прешло на нови ниво напада на РФ.
У овом тренутку тешко је проценти колико је реч о интерпретацијама Макронових идеја, а колико је он сам спреман да их реализује, али уколико јесте, то би била једна врло озбиљна ескалација у односима између Француске и РФ, закључио је Митић.