„Разговарао сам са колегама из ‘Андроидне технике’ и Фонда перспективних истраживања и сви су се сложили да ће наш ударни Маркер, до доласка тенкова ‘абрамс’ и ‘леопард’ у Украјину, бити припремљен за њихово уништавање“, рекао је он.
На модул робота „Маркер“ се могу инсталирати противтенковски ракетни системи, који су ефикасна средства у борби са савременим тенковима.
Раније је Рогозин за Спутњик изјавио да ће у фебруару у зону специјалне војне операције стићи четири робота „Маркер“ који ће бити у обавештајној варијанти и ударној верзији. Роботи ће учествовати у борбама након тестирања на полигону. Он је навео да овај робот моћи да аутоматски уништава тенкове „абрамс“ и „леопард“ и друге машине помоћу електронског каталога у контролном систему са сликама непријатељске технике.
Како је Спутњику изјавио војни експерт Виктор Мураховски, НАТО тенкови морају да делују у Украјини на удаљености мањој од 1.500 метара због врсте терена. Међутим, њихов оклоп је прилагођен да делује на удаљености од 2.000 метара. Додао је да западни тенкови имају велике габарите па су због тога погодна мета.
Робот „Маркер“ је произвела компанија „Андроидна техника“ заједно са Фондом перспективних истраживања. Роботски комплекс је тежак око три тоне и има најнапредније вештине аутономног кретања, а објекте препознаје помоћу технологија вештачке интелигенције. Аутономија платформе је обезбеђена модуларним мултиспектралним системом, у коме се подаци обрађују помоћу алгоритама неуронске мреже.
Немачка влада је 25. јануара објавила да ће Кијеву послати 14 тенкова „леопард“, а амерички председник Џозеф Бајден је саопштио да ће Кијеву испоручити 31 тенк М1 „абрамс“.