„Ти тенкови су својеврсни сигнал да Немачка више не инсистира на мировним преговорима. Берлин је, у суштини, потврдио да је кренуо путем Сједињених Америчких Држава и да је заправо ушао у рат. Земље НАТО-а, које пружају Украјини подршку испорукама оружја, према међународном хуманитарном праву потпадају под дефиницију агресора“, констатовао је Еренел.
Он је подсетио да је Запад прво испоручивао Украјини лако наоружање, затим је почео да је снабдева ракетним системима средњег домета, а сада, „пошто нису постигли резултат почели су да повећавају капацитете наоружања и технике“ коју шаљу Кијеву.
„Ужурбаност приликом доношења одлуке о испоруци тенкова јер на Западу очекују да Русија прошири зону војне операције“, оценио је стручњак.
Како је додао, мировне иницијативе Турске су бесмислене у очима САД.
„САД уопште не желе да се тај рат заврши – њима је у интересу да се Русија максимално ослаби“, истакао је Еренел.
Анкара неће слати тенкове
Коментаришући апел Украјине Турској да јој испоручи тенкове „леопард 2“ из својих залиха, Еренел је рекао да је сигуран да „Анкара неће слати тенкове“.
„Турска их већ користи у оквиру антитерористичких операција у Ираку и Сирији. Штавише, тај потез би задао ударац неутралној позицији коју Турска заузима у украјинској кризи“, поручио је професор.
Уколико се процес обуке за употребу тенкова „леопард 2“ буде одвијао у нормалном режиму, онда ће у Украјини бити спремни да их користе у војним дејствима најраније за пет-шест месеци, закључује Еренел.
Раније је Влада Немачке објавила да ће Берлин послати Кијеву 14 тенкова „леопард“. Поред тога, и други европски партнери ће испоручити Кијеву тенкове „леопард 2“, јер Немачка намерава да им изда дозволу за извоз.