У току првог полугодишта смо приметили да деца користе телефоне у већој мери него иначе. Имали смо неколико васпитно-дисциплинских поступака за коришћење телефона на часовима у току наставе а велики проблеми су настајали за време одмора када деца користе телефон и фотографишу или снимају своје другаре што наравно није дозвољено, рекла је за Спутњик директорка ОШ „Ратко Митровић“ Светлана Милутиновић.
Ми имамо 588 ученика и од почетка другог полугодишта четворо њих је прекршило правило и телефони су им били одузети. Ја сам обавестила одељенске старешине које су позвале родитеље, родитељи су дошли у школу и разговарали смо. Они схватају нашу добронамерност, добили су наравно дететов телефон који су однели кући.
Ових дана сам разговарала са ученицима, били смо у ходницима заједно за време одмора, на часовима и оно што је позитивно јесте да деца добро реагују на ову одлуку, свиђа им се то и наравно у једном тренутку су схватили да могу више времена да проводе разговарајући са другарима. Они су сад почели да доносе у школу рубикове коцке, карте, читају стрипове, књиге су им у рукама, нису телефони, одушевљено каже директорка Милутиновић.
Биће на неки начин принуђени да више комуницирају, да се више друже, да на тим неким социјалним стварима проводе време и наравно да развијају праве социјалне вештине а не само социјалне вештине на друштвеним мрежама, каже Блажовићева.
Пуно деце доноси рубикову коцку у школу, доносе карте, доносе сличице зато што један број ученика просто мора нешто да ради. Већина деце проводи сваки слободан тренутак на мобилном телефону велики број деце игра игрице и навикли су на све такве брзе адреналинске активности које се брзо смењују и онда просто морају нешто рукама да раде.