Осврнувши се на „оптимистичне изјаве“ украјинских званичника који су почетком године говорили о „победи“, аутор чланка се пита колико је уопште реална сама мисао о победи Украјине?
Дописница „Велта“ Марија Дросте анализирала је тренутну ситуацију у Украјини у пет тачака:
– Прво, постало је јасно да се САД, Немачка и друге чланице Северноатлантског савеза више плаше ширења сукоба на територију Алијансе, него што страхују за безбедност Запада због територијалног освајања Русије у Украјини. Запад пати од својеврсног самозастрашивања и подржава Украјину само онолико колико је довољно да одмах не капитулира.
– Друго, Русија је до данас уништила 60 до 70 одсто критичне инфраструктуре Украјине. Чини се да Кијев неће добити од Запада довољно система ПВО као што су „ирис-Т“, „насамс“ и „патриот“ да би зауставили Русе. Напротив, досадашње бедне испоруке наоружања са Запада нешто су попут „карт бланша“ за руске Оружане снаге које и даље имају огроман арсенал ракета и дронова.
– Треће, Русија покушава да уништи западно прецизно оружје огромним количинама свог оружја. Русија има довољно ресурса за то. Ово се првенствено односи на тенкове. Према подацима аналитичког центра из Лондона International Institute for Strategic Studies (IISS), Русија има више од 4.000 борбено спремних тенкова. То не само да представља велику претњу за западне тенкове „леопард“, већ даје Русији могућност да у сваком тренутку пређе у офанзиву.
– Четврто, Украјини понестаје војника. Сада је у земљи у току бар осми талас мобилизације, на фронт се већ шаљу мушкарци старији од 60 година. Русија ће ускоро послати на фронт нови контингент од 200.000 људи. Тврде да ће до лета бити послато још 500.000 војника. Москва има мобилизациону резерву од скоро 30 милиона људи.
– Пето, могуће је да ће, из горе наведених разлога, Русија изаћи из овог сукоба не само као војни победник са територијалним добицима, већ и као политички победник. Чланство Украјине у НАТО-у након примирја или мировних преговора биће искључено у догледној будућности, а придруживање Европској унији трајаће, у најбољем случају, много дуже него што Кијев жели.
Украјини истиче време, али Запад остаје равнодушан – западне дипломате све чешће говоре да страхују од ескалације.