„Кина је одговорна држава и увек стриктно поштује међународно право“, рекао је Ји у разговору.
Две стране су размотриле како да на миран и професионалан начин реше непредвиђене ситуације и подрже међусобну сарадњу.
Ји се заложио за то да Пекинг и Вашингтон задрже фокусираност и подрже међусобну сарадњу избегавајући погрешне процене.
Ситуацију у вези са аеростатом у Министарству спољних послова Кине поново су назвали инцидентом изазваним вишом силом. У Пекингу су оптужили америчке политичаре и медије да су покушали да искористе инцидент за дискредитацију Кине.
Подсетимо, амерички државни секретар донео је одлуку о одлагању посете Кини која је требало да се догоди у недељу због инцидента са кинеским аеростатом. Он, међутим, није навео нови датум посете ставивши до знања да је преурањено говорити о томе док се ова ситуација не реши.
У саопштењу кинеског МСП наводи се да о посети Блинкена није објавио ни Пекинг ни Вашингтон те да су америчке изјаве на ту тему њихова ствар.
Улазак кинеског аеростата у амерички ваздушни простор представља кршење међународног права, али сам балон не представља претњу по људе на земљи, изјавио је јуче портпарол Пентагона Патрик Рајдер.
„Знамо да је балон нарушио ваздушни простор САД и међународно право што је недопустиво“, рекао је Рајдер, истакавши да је реч о „обавештајном балону“ који у овом моменту не представља „физичку или војну претњу људима на земљи“.
Сједињене Америчке Државе не обарају аеростат који се налази у ваздушном простору земље страхујући да би то могло да доведе до жртава на земљи, додао је портпарол Пентагона, а са тиме се сложио и амерички председник Џозеф Бајден.
Раније је Министарство иностраних послова Кине саопштило да се кинески аеростат озбиљно удаљио изван предвиђене путање услед ветра, те да Пекинг жали што се нашао изнад САД. Портпаролка Министарства иностраних послова Кине Мао Нин је позвала да се не спекулише на тему „кинеског шпијунског аеростата“..