Иако број жртава још није дефинитиван, постоји тенденција ка смиривању целокупне ситуације, каже за Спутњик амбасадор Србије у Турској Зоран Марковић. Према тренутним подацима више од 3.400 људи је страдало, више од 21.000 је повређених и око 6.000 је срушених стамбених објеката у десет провинција Турске погођених земљотресом.
Српски тимови већ на терену, нема повређених Срба
Оба спасилачка тима Србије стигла су у Турску и већ се налазе у рејону Газијантепа, амбасада је у контакту с њима и стоји им на располагању за све што би могло да им помогне у извршењу њихове мисије, али и за сваког од њих појединачно, истиче Марковић.
Међу настрадалима и повређенима нема српских држављана, телефонске линије амбасаде су константно отворене и до сада дипломатско представништво није примило ниједан позив ни из Србије, ни из Турске у ком би се било ко распитивао о неком нашем држављанину или његовом статусу било где у Турској, а посебно не у угроженом подручју.
„У угроженом подручју, према нашим подацима налази се мање од 30 наших држављана који су углавном ту због посла. Интересантно је да у подручју Дијарбаркира имамо четири наша инжењера које је послао НИС на нафтна поља да обављају одређене техничке активности у истраживању нафтних бушотина у региону. С њима смо у директном контакту, сви су добро и здраво и ниједног тренутка нису били угрожени земљотресом. Остали су углавном у рејону Газијантепа. Сви чије смо телефоне имали су директно контактирани из амбасаде, са преко 20 смо обавили директну комуникацију и сви су добро и здраво.“
Туробна ситуација на делу велика солидарност Турака
Данашњи дан у Анкари уобичајени је радни дан, ништа се епохално не дешава осим што сви подробно прате вести. Десет турских провинција погођених земљотресом спадају у сиромашне делове Турске, земље са врло јако израженом унутрашњом миграцијом због запослења. Зато људи из ових сиромашних провинција често гравитирају ка индустријским центрима.
„Анкара је иначе административни центар Турске али и средиште војне индустрије, тако да има доста људи који су пореклом из тих провинција. Оно што сам имао прилике да сазнам са мојим пријатељима и људима са којима сарађујем је да су многима комплетне породице под рушевинама, конкретно у Кахраманарашу, у подручју епицентра земљотреса, тако да чекају да их спасилачке екипе извуку. Ситуација је прилично туробна што је нормално у оваквим околностима.“
Међусобна солидарност турског народа је, што се показало претходних година и деценија, велика је и Турци су спремни да помогну сународницима и ван граница Турске, тако да су тимови из 81 провинције колико их је у Турској, већ на терену, истиче Марковић.
Међународна солидарност на геополитички трусном подручју
Помоћ стиже из свих крајева Турске али и из иностранства, а Азербејџан је први реаговао слањем спасилачких тимова – више од 130 Азербејџанаца је стигло. Показало се и да постоји једна међународна солидарност на подручје које је трусно не само сеизмички већ и геополитички, објашњава амбасадор.
„Већ годинама, да не кажем деценијама, траје сукоб између Радничке партије Курдистана и турских безбедносних снага, а уназад десет година и сукоб између протурских милиција и Асадових снага из Дамаска. Онда имате руске и америчке трупе, прокурдске милиције и наоружана арапска племена и кад све то ставите у једну кошару заједно са овим земљотресом то је амбијент за потпуну катастрофу.“
Ситуацију на северу Сирије амбасадор Зоран Марковић прати преко портала и тако је сазнао да има око 1.400 мртвих – око 750 у подручју Идлиба које под контролом протурске опозиције, око 720 на подручју под контролом Дамаска, док се не зна број жртава на територији под контролом прокурдских милиција које гравитирају Американцима.