„Изузетно је жалосно што 77 година након завршетка рата питање северних територија остаје нерешено, а између Јапана и Русије још увек није закључен мировни споразум. Тренутно се јапанско-руски односи налазе у тешком положају због агресије Русије у Украјини. Међутим, влада Јапана је одлучна и намерава да реши територијално питање и закључи мировни споразум“, рекао је он.
У складу са одлуком јапанске владе од 1981. године „Национални митинг за повратак северних територија“ се одржава сваке године 7. фебруара у част потписивања 1855. године првог руско-јапанског споразума. На митингу учествују министри, посланици оба дома парламента из владајуће и опозиционих партија, као и бивши становници јужног дела Курила. Ултра десничарске групе то користе као повод за антируске протесте на улицама градова и испред представништва Руске Федерације, које чува полиција.
Први пут у последње три године је догађај организован уз лично присуство актера догађаја, јер је раније због ковида било забрањено окупљање. Око Народног позоришта, где је одржан митинг, су појачане мере безбедности и налази се велики број полицајаца, а појачана је и контрола на самом улазу у позориште. Појачане мере су у вези и са убиством бившег јапанског премијера Шинза Абеа које се догодило прошле године.
Спор са Јапаном
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.
Спор Русије и Јапана око Курилских острва додатно је заоштрен након што је Токио увео неколико пакета санкција против Москве због украјинске кризе, а она заузврат одустала од преговора о мировном споразуму.