Фудбал је некада био игра сиромашних, поцепане патике, крпењача, две цигле или два дрвета и од јутра до мрака јурњава за „бубамаром“ на некој од пољана.
Међутим, као и све друге ствари еволуирао је и постао је највећа машина за обртање новца. Феномен и моћ коју има фудбал, нема ниједан спорт. У међувремену је постао игра богатих, јер они који највише купују имају веће шансе од осталих да буду најуспешнији.
Ипак, новац никако није гаранција и мерило успеха. Али, ово је прича о томе како је токм зимског прелазног рока оборен светски рекорд када су трансфери и потрошња у питању.
Пробијена је граница од милијарду и по, тачно 1,57 милијарди долара платили су потрошили су клубови на довођење појачања, а чак 4.378 фудбалера заменило је боју дреса.
Оборен је претходни рекорд из 2018. године, када је потрошено 230 милиона мање.
Вртешка је радила и у женском фудбалу, где јетакође оборен рекорд. Реализован је 341 трансфер, а та цифра је урачуната у поменутих 4.378 трансфера.
Када је мушки фудбал у питању, број трансфера порастао је за 14,4 одсто у односу на јануарски прелазни рок прошле године.
С тим што је 2022. године потрошено далеко мање новца – 1,05 милијарди долара, што је 49,4 одсто мање.
Највише реализованих трансфера у зимском прелазном року односило се на играче који су били пред истеком уговора или им је исти истекао, око 62 одсто фудбалера. Проценат од 14,8 одсто односи се на позајмице, 13,1 одсто су стални траснфери, а 10 одсто чине играчи који су се вратили са позајмица.
Највише новца издвојено је на довођење играче старосне доби од 18 до 23 године, чија је укупна вредност реализованих трансфера износила 1,134 милијарду долара. Затим следе играч ид 24 до 29 година, њих 246, који су клубове коштали 368 милиона на име обештећења.
Касу су разбили Енглези који су током јануарске зимске пијаце потрошили 898,6 милиона долара. То је чак 57,3 одсто од укупне потрошње, а иза њих су Французи, који су потрошили 131,9 милиона мање.
► Погледајте емисију Миљанов корнер.