Додела статуса кандидата за ЕУ Украјини била је политичка одлука, пише Крон и упозорава да ће „пут Кијева ка Европи бити дугачак“, јер постоји читав низ препрека због којих би процес могао да траје годинама.
Један од предуслова за ступање у ЕУ јесте правни систем који функционише, као и принцип расподеле власт, уз гаранцију поштовања демократских правила на свим нивоима.
Неопходно је, такође, како подсећа аутор, развити економију до тог степена да, након ступања у ЕУ, земља може да издржи конкуренцију на унутрашњем тржишту.
Европска унија не може да одустане од таквих критеријума, јер од њих зависи њено функционисање, па и опстанак, закључује Крон.
Зеленски је у четвртак у Бриселу наступио на специјалној пленарној седници Европског парламента, који је претходио дводневном сусрету шефова држава и влада Европске уније.
Зеленски је изјавио да се Украјина приближава чланству у Европској унији и додао да је уверен да ће та земља постати чланица савеза. Он је захвалио лидерима ЕУ за то што прате догађаје у Украјини и што се заједно с њом боре за „слободну и независну Европу“.
Зеленски је 28. фебруара прошле године потписао пријаву за ступање Украјине у ЕУ. Шефови држава и влада ЕУ су на самиту у Бриселу 23. јуна одобрили доделу статуса кандидата Украјини и Молдавији. За почетак преговора обе земље морају да испуне низ услова, укључујући спровођење реформи и јачање борбе против корупције.
Добијање статуса кандидата је само почетак дуготрајног процеса ступања у ЕУ. Турска је у статусу кандидата од 1999. године, Северна Македонија од 2005, Црна Гора од 2010, а Србија од 2012. године. Последња земља која је примљена у ЕУ су Хрватска (2013.), а процес је трајао десет година.