„Искрено се надамо да ће међународна заједница, Европска унија и међународне организације приморати Украјину да спроведе одлуку комисије, као што је то више пута био случај у случају мађарског законодавства“, рекао је министар.
По речима Сијарта, у протеклих седам или осам година мађарско-украјинске односе углавном је одређивала политика Кијева који је „корак по корак кршио и одузимао права мађарској националној заједници“. Како је казао, коначна одлука комисије требало би да буде донета до јуна ове године.
Венецијанска комисија је саветодавно тело Савета Европе за уставна питања. Комисија се бави анализом закона и нацрта закона држава чланица који утичу на питања уставног права, укључујући изборне стандарде, права мањина итд.
Након почетка руске војне операције у Украјини Сијарто је саопштио да је Будимпешта спремна да предузме мере уколико буде потребна заштита Мађарима који живе у Закарпатској области.
Мађарске власти су више пута оптуживале Кијев да угњетава Мађаре у Закарпатју, између осталог и због „закона о језику” који је усвојен у Украјини 2019. године.
Закарпатје, које је сада део Украјине, било је у саставу Мађарске до 1920. године. Међутим, у Закарпатској области Украјине и даље живи мађарска национална мањина. Према попису из 2001. године, у тој области је живело око 150.000 Мађара.