СВЕТ

Закон ћутања: Добитник Пулицерове награде се пожалио на медије на Западу

Амерички новинар, добитник Пулицерове награде Симор Херш критиковао је водеће америчке медије због игнорисања његовог истраживањао експлозијама на гасоводима „Северни ток“.
Sputnik
„Њујорк тајмс је све што сам написао, већину ако не и све, објавио на насловним странама док сам радио за њих као истраживачки новинар од 1972. до 1979. године. Вашингтон пост је пратио моју каријеру лојалне опозиције и објавио дугу репортажу о мени пре више од 20 година. Међутим, сада нико од њих није написао ни реч о о гасоводу, чак није ни цитирао да Бела кућа демантује моју причу", написао је он на свом блогу на платформи Substack.
Херш се пожалио да се и раније суочавао са одбијањем медија да штампају његов материјал, као и са критикама и увредама власти. Он је напоменуо да већ дуго пише чланке на основу информација из неименованих извора, према којима медији обично имају „природан став“. Новинар је подсетио да су часописи Life и Look одбили да објаве материјал о злочинима америчке војске у Вијетнаму, док су је 1969. године објавилисамо пет листова у пет недеља. Међутим, током његове каријере, његове друге приче су се појављивале у мејнстрим медијима, за разлику од ове данас о руским гасоводима.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров, коментаришући истраживање америчког новинара Симора Херша о могућој умешаности Сједињених Држава у подривање руских гасовода "Северни ток" и "Северни ток 2", рекао да западне владе настоје да заташкају ову тему и да „држе за узду“ медији.
Министар је истакао да, када би се нешто слично приписало Русији у вези, на пример, нафтовода Канада-САД, новинари "не би имали другог посла" и морали би да пишу само о томе.
„И ево – сензација заснована само на чињеницама. Ми смо одавно претпостављали њихово постојање, али је ипак реч о озбиљном новинару који не одустаје од својих речи, од својег истраживања. Напротив, он их свакодневно потврђује, као да позива на разговор оне који се помињу у његовој истрази. А каква је реакција? Никаква", додао је дипломата.
Подсетимо, амерички новинар Симор Херш је раније објавио текст о својој истрази експлозија на гасним магистралама „Северног тока“. У чланку Херш наводи да су амерички рониоци током војних вежби НАТО-а „Балтопс“ на лето 2022. године под цевоводе „Северног тока“ поставили експлозив, који су три месеца касније активирали Норвежани.
Пентагон и Бела кућа су саопштили да САД немају везе с тим, а Стејт департмент је позвао да се верује ставу Америке.
Терористички напади су се догодили 26. септембра прошле године истовремено на два крака руских извозних гасовода за Европу – „Северни ток 1“ и „Северни ток 2“. Немачка, Данска и Шведска не искључују могућност да је реч о циљаној диверзији.
Оператер „Северног тока“, компанија „Норд стрим АГ“, саопштио је да је на гасоводима причињена невиђена материјална штета и да је немогуће оценити када ће они бити поправљени.
РУСИЈА
Добитник Пулицерове награде: Америка „пуцала себи у ногу“ дизањем у ваздух руског гасовода
Коментар