СРБИЈА

Куртијев инат иде у прилог Србији: Још једна држава повукла признање Косова

Што Аљбин Курти буде више избегавао да испуни међународне обавезе у које спада и формирање Заједнице српских општина, то ће више држава видети да смо ми у праву и прећи на нашу страну, уверен је аналитичар Стевица Деђански.
Sputnik
На крају првог дана Минхенске безбедносне конференције председник Србије Александар Вучић обелоданио је вест да смо "у поседу смо још једне ноте за повлачење признања, али да је договор са том земљом да сачекамо десетак дана. То је 27. или 28. земља која је повукла признање Косова".
Професор др Стевица Деђански из Института за развој међународне политике каже да ова вест има додатну тежину јер је уследила пред предстојећи састанак Аљбина Куртија и српског председника 27. фебруара, на којој ће се ,подсећа он, говорити о ЗСО.
„Ова вест показује две важне ствари: прво, да су лажне оптужбе на унутрашњем плану да се ради на томе да Србија хоће да призна Косово или да приштинске власти пусти у Уједињене нације, јер да је тако нико не би радио на отпризнавању,“ истиче наш саговорник.

Србија не седи скрштених руку

Друга битна ствар везана за ову вест, према речима Деђанског, односи се на то да Србија не седи скрштених руку.
„Чак и када изгледа да седимо и чекамо шта ће се даље дешавати у даљем процесу преговора, очигледно је да Србија ради на томе да ојача своју позицију. Са наше стране ми смо спремни за разговоре, ми испуњавамо наше обавезе, а док чекамо да неко уразуми Аљбина Куртија, и ту пре свега мислим на његове менторе, ми радимо на томе да у складу са међународним правом остваримо интересе Србије,“ објашњава Деђански.
Како каже, што се више Крути буде бунио против формирања ЗСО, ми смо у бољој позицији.
„Другим речима, што се он буде више противио испуњавању међународних одлука у које спада и ЗСО, ми имамо чвршћу позицији, а мислим и да међу осталим земљама у свету тиме расте углед Србије. Тако да они нека раде свој посао, ми ћемо свој, односно, да бранимо интересе наше земље и територијални интегритет Србије и да не одступамо од тога да се поштује међународно право,“ истиче Деђански.
Подсећања ради, у јануару ове године на годишњој конференцији председник Србије је рекао да тренутно 106 држава не признаје независност Косова, да га признаје 84, а да три државе „нису начисто“.
Тада је открио и да су Сомалија, Буркина Фасо, Габон, Есватини, Либија, Гвинеја, Антигва и Барбуда, Света Луција и Малдиви повукли признање независности Косова.

Корисни сусрети у Минхену

Вучић је после састанка у Минхену са председником Француске Емануелом Макроном и канцеларом Немачке Олафом Шолцом рекао да је о разговарано о „неопходности формирања“ Заједнице српских општина (ЗСО), а Макрон и Шолц су исткали да знају које су то „линије које Србија неће да пређе".
Вучић је рекао да је Србија у Минхену „наишла на поштовање и САД, и Немачке, и Француске", и да је на састанку са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном са којим је разговарао и о дијалогу Београда и Приштине и о односима Србије и САД, наишао на разумевање, уз подсећање да су „Американци били једни од ретких који су желели да чују примедбе Срба када су на путевима (на северу Косова) биле постављене барикаде".
Вучић се данас у Минхену састао и са шефом европске дипломатије Жозепом Борељом и специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком.
СРБИЈА
Вучић: Имамо ноту још једне земље о повлачењу признања незавиности Косова
СРБИЈА
Вучић се састао и са Блинкеном; Разговор са Макроном и Шолцом озбиљан
СРБИЈА
Вучић са Блинкеном: Потврдили смо све боље билатералне односе
Коментар