СРБИЈА

Срби на северу КиМ добили трагикомичне одговоре на питање – зашто им се одузима имовина

Конференција са темом експропријација у општини Лепосавић одржана је данас у Косовској Митровици у организацији НВО „АЦДЦ“, а на њој су челници општине Лепосавић и правни заступници мештана чије земљиште обухвата експропријација, појаснили проблем са којим се мештани Дрена и околних засеока сусрећу током ове противзаконите узурпације.
Sputnik
Градоначелник Лепосавића у оставци Зоран Тодић изјавио је да је и након више покушаја народ у Лепосавићу остао ускраћен за одговоре за шта ће се земљиште у овој општини експроприсати, шта ће донети та експропријација те који је уопште јавни интерес за све, уз подсећање да је једину информацију добио од припадника Специјалне косовске полиције.
„Потпуковник Ветон Ељшани је нама 1. фебруара, приликом протеста мештана, јавно рекао да ће се на 83 хектара земљишта простирати база пограничне полиције и то је једини одговор који смо добили. На јавној расправи која је прошле недеље одржана у Лепосавићу од стране представника приштинске владе нисмо добили одговоре, иако су сви грађани питали шта ће се градити на њиховим имањима. Одговор да ће се ту градити некакви локални путеви и оптички каблови су бесмислени и смешни“, каже Тодић.
Јавној конференцији присуствовали су и Младен Ћипријановић, правник из општине Лепосавић, адвокат Предраг Миљковић као и Душко Челић, професор права и експерт за имовинска питања.
Ћипријановић је изнео низ грешака које су изазвале директно кршење закона и због којих је влада у Приштини покушала да кроз јавне расправе испоштује процедуре.
„Нико није био укључен у процес експропријације, ни локална самоуправа, ни грађани, НВО, мештани чије је земљиште обухваћено експропријацијом. То нема везе са законом. Јавна расправа је сазвана тек пошто су започети радови, што се коси са свим законима, многи закони нису испоштовани и онда када је на ред дошла та јавна расправа службеници Министарства који су дошли да представе ту одлуку били су неспремни и нису нам одговорили на питање шта ће се градити и који је јавни интерес те градње за мештане и становнике општине Лепосавић“, каже Ћипријановић.
Адвокат Предраг Миљковић, који пред косовским судом заступа мештане села Дрен, решење види у враћању свега овога на пређашње стање, али и сам признаје да ће до тога тешко доћи.
„Нисмо ми Швајцарска или Немачка, па да постоји правна култура, ово ме подсећа на неку афричку државу где се дође оружјем, па се тајно ради и гради. Занимљива је чињеница да је представник владе на расправи у Лепосавићу подигао регистратор и рекао „ево га пројекат“ и онда је спустио регистратор, а тај план до данас нико није видео. Постоје правне инстанце којима смо већ поднели жалбе“, каже Миљковић, уз очекивања да ће суд приликом писања одговора на тужбу мештана морати да одговори шта ће се градити у области која је предвиђена за експропријацију.
Тзв. влада Косова у јануару је донела одлуку о експропријацији више од 83 хектара земљишта у општини Лепосавић на северу Косова, а радови су обустављени након протеста мештана и под притиском јавности. Иако су радови прекинути, тешка механизација и припадници тзв. специјалних јединица косовске полиције и даље се налазе на терену.
СРБИЈА
Шта се гради на имањима Срба? Представници Приштине нису одговорили на питања на јавној расправи
СРБИЈА
„У току потпуна милитаризација севера Косова“: Писмо амбасадорима Квинте, УНМИК-у, Еулексу, Кфору...
Коментар