„Кина је предложила овај план без иједног разговора између председника Си Ђинпинга и (украјинског) председника Зеленског“, рекао је Саливан на Ен-Би-Сију.
"Кинези доста разговарају са Русима, али на највишим нивоима не разговарају са украјинском страном. Веома је тешко предлагати такву мировну иницијативу, када постоји таква једнострана дипломатија", додао је Саливан.
Говорећи о односима између САД и Кине, он је признао да постоје проблеми у комуникацији између земаља, посебно између војски. Истовремено, Саливан уверава да је Вашингтон увек спреман за комуникацију како би се избегла ескалација, погрешне процене и грешке, али Пекинг не излази у сусрет.
На питање да ли су у блиској будућности заказани преговори Си Ђинпинга и Џозефа Бајдена, саветник америчког председника је одговорио негативно.
Међутим, Саливан је додао: „Очекујем да ће разговарати у неком тренутку у не тако далекој будућности".
У другом интервјуу за Си-Ен-Ен, Саливан је упитан о позицији Сједињених Држава у случају да Кина испоручи оружје Русији. Он је одговорио да ће се у том случају Пекинг суочити са одмаздом. "Ако се то спроведе, биће стварних последица по Кину. И мислим да руководство Кине то вага када доноси одлуку", рекао је Саливен.
Раније ове недеље, кинеско министарство спољних послова позвало је на прекид непријатељстава у Украјини и почетак преговарачког процеса.