Mинистар за бригу о селу Милан Кркобабић каже да ће конкурс за доделу новца за куповину кућа на селу бити отворен од сутра.
Ко може до новца за куповину куће на селу
Кркобабић истиче да су услови конкурса остали исти.
„Услов за пријаву је да су млађи од 45 година, држављани Србије не у краћем периоду од три године, да немају већ имовину – станове или куће, али могу да имају пољопривредно земљиште“, наводи Кркобабић.
Министар објашњава да се тај услов да могу да имају пољопривредно земљиште тиче младих пољопривредника који живе у заједничким домаћинствима и то им је шанса да се осамостале.
Он наводи да могу да конкуришу и они који су у браку и они који нису.
У претходном периоду усељена је 1.631 кућа у 119 локалних самоуправа, каже Кркобабић.
Уколико буде више пријављених, него што је планираним буџетом предвиђено, Кркобабић објашњава да је став државног руководства да ће бити издвајања средстава колико год буде захтева.
„Ово је специфично, овде нема ранг-листи, нема чекања. Како ко поднесе захтев, ако испуњава услове, сукцесивно добија до утрошка средстава, а онда ћемо ићи са ребалансом нових средстава“, објашњава Кркобабић.
Најјефтинија кућа до сада је коштала око 400.000 динара, а најскупља око 1,2 милиона.
Кркобабић истиче да од младих људи који се пријављују зависи колико ће средстава добити, јер они сами проналазе кућу.
„Њима је на вољу, оно што они пронађу, ако испуњава услове, ми одобравамо средства“, наглашава Кркобабић.
Највеће интересовање је за Банатски округ и за села у околини Пирота, а министар каже да ће посебну пажњу посветити брдско-планинским и рубним подручјима.
„Ту ћемо гледати одређеним подстицајним мерама да стимилушемо младе људе. Да будемо реални, можемо да се ударамо у груди колико хоћемо, држава Србија се брани насељавањем празних кућа и рађањем нових људи. То је једина права одбрана“, поручује Кркобабић.
Међу пријављенима је до сада било 20 одсто оних који су се одлучили да из градова оду на село.
„Углавном је то напуштање заједничких домаћинстава код младих пољопривредника, три генерације су под истим кровом, младић или девојка се осамостаљују, налазе кућу у суседству, настављају да раде на породичном газдинству и када их питате они кажу коначно смо стали на своје ноге и то је основни мотив“, објашњава министар.
Помоћ од 10.000 евра за покретање посла
Од почетка јуна требало би да почне нови програм помоћи - по 10.000 евра за покретање сопственог посла на сопственом имању, а Кркобабић каже да ту очекује пријаве за најразличитија занимања и као пример навео да у Црној Трави нема стоматолога.
„Стари занати, нови занати, рецимо сервис за поправку пољопривредних машина који ће да опслужи више села. Дакле, све оно што ти млади људи констатују да том селу недостаје – продавница, било шта. Не треба ми одавде да им цртамо, они знају шта је то што недостаје том селу, шта може да буде одрживо и за шта су школовани и вешти“, наводи Кркобабић.
Указује да у брдско-планинским и рубним подручјима размишљају и да повећају тај износ.
Поред тога, додао је, право на тих 10.000 евра имају и они који су добили кућу на селу, али и други млади људи који тамо већ живе.
„Добро нека виде шта нашим сељанима недостаје – да ли продавница, да ли апотека, било шта од тога, конкуришу, даћемо новац, али не готов новац него за куповину опреме и покретање тог посла“, рекао је министар за РТС.