- Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Држава спрема нови програм за младе на селу: Поред кућа, даје 10.000 евра за покретање посла

Пратите нас
Држава припрема програм намењен младима у Србији који желе да остану на селу или да се из градова преселе на село, а предвиђа до 10.000 евра бесповратних средстава за покретање привредних активности тако да ће уз кућу моћи да добију и помоћ за покретање посла, рекао је министар за бригу о селу Милан Кркобабић.
Кркобабић је рекао да ће они који конкуришу сами бирати те привредне активности, наводећи да се очекује да ће пријављивање за овај програм почети до половине године.
Такође, истакао је да је програм доделе бесповратних средстава за куповину сеоских кућа с окућницом узео изузетно великог маха и додао да на дневном нивоу стиже 13 до 15 захтева, те да ће се са новим таквим програмом кренути за десетак дана.

Ко ће моћи да добије 10.000 евра за покретање посла

Када је реч о новом виду подршке у вредности до 10.000 евра, министар је као пример навео да ће то бити подстицајна средства за отварање продавница, апотека, различите занатске радње (вулканизерске, за поправку пољопривредних машина...), обнову старих заната како би то било у функцији етно туризма, те истакао да постоји велики број захтева, више од стотинак, за обнову старих воденица.
„Наши млади људи, ако имају неку идеју која је битна да неки крај наше земље, неко село, може боље и успешније да функционише јављаће се на овај конкурс, добијати подстицајна средства и ми ћемо онда имати управо те делатности, услужне или производне, које ће омогућити лакши живот људима на селу“, рекао је Кркобабић.
Он истиче да су средстава која ће бити одобравана бесповратна, али да то неће бити готов новац који ће неко да добије, па да га троши ненаменски.
„Рецимо, за једну радионицу, апотеку или било шта млади ће изаћи са спецификацијом опреме, машина или алата који су им неопходни и онда ћемо ми по тој спефицикацији вршити уплату, али ћемо то радити заједно са локалним самоуправама“, појаснио је Кркобабић.
Додао је да ће послове које буду обављали, радити у својим кућама, односно да неће изнајмљивати пословни простор и плаћати скупе закупнине.
„Адаптираће део својих кућа, помоћних објеката и ту ће бити те продавнице, радње... А онда, заједно са локалним самоуправама које ће помагати у свему томе око различитих дозвола које су за све то неопходне, у тој синергији мислим да можемо да одрадимо нешто битно“, рекао је Кркобабић.

Млади желе да одлучују самостално

Каже да су радећи на програму доделе сеоских кућа дошли до сазнања да тамо где млади људи могу да планирају и одлучују самостално, они ту желе и да остану.
„Где неко други то ради уместо њих, из неког већег града, од тог посла нема много вајде. Млади желе да самостално одлучују“, рекао је Кркобабић Танјугу.
Прецизирао је да је до сада насељена 1.631 кућа, највише у Јужнобачком округу, а на југу земље у Пиротском округу.
„Спремни су да конкуришу у свим деловима Србије. Успели смо збринемо 5.000 људи и 2.250 деце. То је најбоље деловање на промену демографске слике, то је најбоља популациона мера“, рекао је Кркобабић и додао да је, на пример, у Бачком Петровом Селу насељено 55 породица.

Услови за доделу кућа

Подсетио је на услове које заинтересовани морају испунити да би конкурисали, а то је да буду млађи од 45 година, да су држављани Србије и да имају пребивалиште на територији наше земље не краће од три године, да не поседују имовину, кућу или било шта друго на територији Србије или да нису отуђили некретнину у последњих пет година, али да могу да поседују пољопривредно земљиште јер, како каже, у нашој земљи углавном три генерације живе под једним кровом и на најмлађу генерацију, која је радно продуктивна, не води се ништа.
„Највећи број тих младих људи жели да се осамостали, проналази кућу у комшилуку и добија свој кров над главом, а настави да ради послове које је радио у заједничком домаћинству са оцем и дедом. То је шанса да крене у самосталан живот“, рекао је Кркобабић.
Он је напоменуо да ће сви млади који живе на селу, као и они који ће добити на поклон кућу са окућницом на селу, моћи да конкуришу за програм подршке вредан до 10.000 евра за покретање привредне делатности.
Говорећи о томе колико је планирано да ове године буде насељено сеоских кућа, Кркобабић је рекао да годишње стигне око 5.000 захтева, те да би, према пројекцијама из претходних година, могло да се насели у сеоским кућама око 15.000 људи.
Како оживети села у Србији била је тема Енергије Спутњика
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала