Он је истакао да „Вашингтон за сада није спреман чак ни на симболичне позитивне гестове у том погледу“.
Амбасадор је нагласио да Сједињене Америчке Државе, према процедури која није усаглашена са Русијом, објављују да су лансери подморничких балистичких ракета и тешки бомбардери неспособни да носе нуклеарно оружје.
Према његовим речима, САД нису дозволиле руским инспекторима да провере резултате спровођења „конверзије опреме“ и истакао да Вашингтон већ дуги низ година крши централне одредбе споразума.
Дипломата је такође истакао да Споразум о свеобухватној забрани нуклеарних проба још није ступио на снагу кривицом САД.
Понашање Сједињених Држава прате и друге државе од којих зависи судбина овог Споразума, оцењује Антонов.
Руски председник Владимир Путин одржао је 21. фебруара традиционално обраћање Савезној скупштини. Он је том приликом саопштио да Русија обуставља своје учешће у споразуму СТАРТ, али да не излази из њега. Путин је истакао да нуклеарне арсенале немају само САД са којима је потписан споразум, него и земље НАТО-а попут Француске и Велике Британије.
СТАРТ је једини руско-амерички режим контроле нуклеарног наоружања који истиче 2026. године. Москва и Вашингтон су почели да договарају параметре будућег споразума о ограничењу нуклеарног наоружања, али је дијалог прекинут након почетка специјалне војне операције у Украјини.