СРБИЈА

Какву је у ствари поруку Лондон послао Београду – увијену у мараму амбасадорке

Састанак председника Србије Александра Вучића са амбасадорком Велике Британије у Београду Шан Меклеод протекао је у знаку дипломатског скандала, непоштовања земље домаћина и прикупљања јефтиних политичких поена због непримереног али не и непромишљеног амбасадоркиног геста.
Sputnik
Амбасадорка Велике Британије појавила се на састанку са председником Републике Србије огрнута марамом са мотивима украјинске заставе на којој је украјинским словима стајао натпис:
„Изгинуће наши непријатељи/као роса на сунцу/Владаћемо и ми, браћо/у својој домовини“.
Александар Вучић и британска амбасадорка Шан Меклеод
Тај потез, нетипичан за иностране амбасадоре, може се протумачити и као покушај провокације, а свакако као недипломатски потез према званичном Београду.
Владислав Јовановић, дипломата, бивши амбасадор и некадашњи министар иностраних послова окарактерисао је овај гест британске амбасадорке као пропагандни и супротан свему ономе што налажу правила дипломатије.
То је не само искакање из уобичајене и дозвољене досадашње праксе него је просто провокативно. На тај начин се врши додатни притисак на Србију да се она прикључи ратоборној политици Запада против Русије у вези са Украјином, говори Јовановић за Спутњик.
Владислав Јовановић
Он тврди да се дипломатска правила одавно злоупотребљавају, а да је основа дипломатског кодекса коју чине пристојност, поштовање и неповређивање домаћих вредности - напуштена.
Сваки дипломата кад уђе код неког званичника мора то да чини са највећом пажњом, да буде пристојан, непровокативан и да обави посао због којег је дошао, а не да врши пропаганду самим својим доласком.
СРБИЈА
Провокација у Београду: Британска амбасадорка донела скандалозну поруку код Вучића /фото/
Он спорни гест описује као протоколарни и политички неукус, поготово имајући у виду да је учињен према земљи која је „војно неутрална и не намерава да постане ратујућа страна против било кога“ али и да се не може третирати као изоловани инцидент једног појединца. Читав догађај, по Јовановићу, део је нове политике према земљама које одбијају да се приклоне идеологији Запада.

То је постало део једне шире праксе коју западне земље практикују мање-више свуда тако да је чак и мека дипломатија изгубила ранију садржину која је по дефиницији коришћена за демонстрирање вредности, циљева и политика своје земље, а не за вршење притиска на земљу домаћина, закључује Јовановић.

Коментар